Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Poprawa koniunktury w budownictwie w 2021 r.

Anna Panikowska-Filipek | 2021-01-25

Poprawa koniunktury w budownictwie w 2021 r.
Większość przedsiębiorców z branży budowlanej twierdzi, że negatywne skutki koronawirusa dotknęły ic

Wraz z początkiem roku odnotowano poprawę aktywności gospodarczej w niemal wszystkich branżach. W większości z nich jest ona jednak nieznaczna.

Z danych udostępnionych przez GUS wynika, że w styczniu 2021 r. nastąpiła poprawa koniunktury we wszystkich sektorach gospodarki, poza finansami i ubezpieczeniami. Mimo to wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wciąż jest ujemny. Oznacza to, że większość przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Najwięcej obaw mają oczywiście osoby prowadzące działalność gastronomiczną oraz noclegową, ponieważ funkcjonowanie tych branż zostało na czas pandemii niemal całkowicie zamrożone.

 

Koniunktura w budownictwie

W przypadku budownictwa sytuacja wygląda bardziej optymistycznie. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w styczniu 2021 r. wyniósł w tym sektorze minus 18,7, podczas gdy jeszcze w grudniu 2020 r. było to minus 22,6. Widać więc trend wzrostowy, choć nie jest on jeszcze zbyt duży. Większość przedsiębiorców z branży budowlanej (54,9 proc.), którzy wzięli udział w badaniu, stwierdziła, że negatywne skutki koronawirusa dotknęły ich działalność w stopniu nieznacznym. Tylko 12,4 proc. obawia się, że obecna sytuacja zagraża istnieniu ich firmy. Dla porównania takie same obawy ma aż 49,5 proc. przedsiębiorców z sektora gastronomii i zakwaterowania. W kwestii zamówień, przedsiębiorcy z branży budownictwa spodziewają się spadku o ok. 14 proc. Zakładają jednak zmniejszenie zatrudnienia w firmie o ok. 4 proc. Prawie połowa, bo 49,1 proc. nie spodziewa się w najbliższym czasie zatorów finansowych, 43,1 proc. potwierdza również, że w przypadku dalszego utrzymywania się obecnych obostrzeń są w stanie prowadzić działalność bez większych strat przez okres powyżej 6 miesięcy.  

Źródło: KRN.pl | 2021-01-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemgaraże do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubelskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kazimierskimieszkania na sprzedaż gmina Szczytnolokale użytkowe na sprzedaż gmina Świnice Warckiemieszkania na wynajem w Marszewskiej Górzedomy na wynajem w Dąbrówcedomy na wynajem w Wierzchach Parzeńskich

Deweloperzy

);