Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Państwo nie chce płacić za uciążliwe sąsiedztwo

2006-11-23

Państwo nie chce płacić za uciążliwe sąsiedztwo

Właściciele nieruchomości położonych w bliskim sąsiedztwie autostrad i dróg szybkiego ruchu nie mogą liczyć ani na wykup nieruchomości ani na odszkodowanie, mimo że wartość ich nieruchomości obniża się.

Właściciele nieruchomości położonych w bliskim sąsiedztwie autostrad i dróg szybkiego ruchu nie mogą liczyć ani na wykup nieruchomości ani na odszkodowanie, mimo że wartość ich nieruchomości obniża się - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Ustawa o drogach przewiduje jedynie tryb nabywania nieruchomości pod budowę dróg. Nie zawiera natomiast przepisów nakazujących wykup nieruchomości, z których korzystanie jest utrudnione z powodu bliskiego sąsiedztwa z drogą. Jak czytamy dalej, prawo ochrony środowiska w art. 135 stanowi jedynie, że jeśli nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska poza terenem drogi, to należy utworzyć obszar ograniczonego użytkowania. Jest on tworzony poprzez rozporządzenie wojewody lub uchwałę rady powiatu. W akcie tym określa się m.in. ograniczenia w zakresie przeznaczenia terenu. Jeżeli ograniczenia te spowodują, że korzystanie z nieruchomości lub jej części w sposób dotychczasowy lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stanie się niemożliwe lub istotnie ograniczone, to właściciel nieruchomości może żądać wykupienia jej w całości lub w części. Brak decyzji o utworzeniu strefy praktycznie uniemożliwia domagani się wykupu gruntów. Wojewodowie nie wydają jednak decyzji o utworzeniu stref.

Sytuacja taka przynosi straty przede wszystkim właścicielom, którzy mają utrudnione możliwości sprzedaży i muszą na co dzień znosić uciążliwość sąsiedztwa z drogą szybkiego ruchu. Takie regulacje przynoszą straty także państwu, które przez wiele lat musi zmagać się z protestami mieszkańców, w konsekwencji czego kolejne inwestycje przesuwane są w czasie. Za opóźnienia trzeba oczywiście płacić, co często znacznie zwiększa koszty budowy drogi. Eksperci wskazują, że rozwiązaniem sytuacji może być uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego.

Właściciele mogą dochodzić roszczeń o zwrot utraconej wartości nieruchomości przed sądem cywilnym, ale droga ta nie jest łatwa, gdyż z reguły ciągnie się wiele lat i jest kosztowna.

Źródło: "Gazeta Prawna", 21.11.2006 | 2006-11-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Żnińskilokale użytkowe na wynajem powiat Wrzesińskimieszkania na sprzedaż gmina Gnieznodomy na sprzedaż gmina Janówdomy na wynajem w Trawniki-Koloniidomy na sprzedaż w Dąbrowejdomy na sprzedaż w Kłyżu

Deweloperzy

);