Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Otwarcie Galerii Krakowskiej już za rok

2005-12-06

Otwarcie Galerii Krakowskiej już za rok

W połowie listopada nad budynkiem Galerii Krakowskiej zawisła wiecha.

Na największym krakowskim placu budowy od wielu miesięcy nieustannie trwają prace budowlane. W sąsiedztwie Dworca Głównego PKP powstaje jedna z największych miejskich inwestycji. Pierwotnie na terenie pomiędzy ulicami Bosacką i Galicyjską (od wschodu), Nową Pawią (od zachodu), Lubicz (od południa) oraz aleją 29 Listopada (od północy) miało powstać tzw. Nowe Miasto, czyli kompleks łączący węzeł komunikacyjny z centrum biurowo-usługowym. W projektowanych tam biurach, sklepach, hotelach, placówkach rozrywkowych i kulturalnych miało znaleźć zatrudnienie około 4,5 tys. osób. Całkowity koszt inwestycji szacowany był na blisko 750 mln dolarów. Z czasem okazało się jednak, że wizja stworzenia Nowego Miasta nie ma szans na realizację.

Po trwających kilka lat sporach i dyskusjach – podsycanych przez problemy administracyjne, związane z ciągle wydłużającym się czasem oczekiwania na decyzje i pozwolenia – porzucono koncepcję realizacji inwestycji w jej pierwotnym kształcie.

zdjęcie do ofertyzdjęcie do oferty

Miejscy inwestorzy zdecydowali, że z planowanych obiektów – oprócz centrum komunikacyjnego – wybudowane zostaną jedynie obiekty handlowe oraz niewielka ilość biur. W obrębie tzw. Galerii Krakowskiej, usytuowanej przy placu Kolejowym, oprócz sklepów znajdzie się również czterogwiazdkowy hotel oraz kino z kilkunastoma salami. Łącznie powierzchnia handlowa ma zająć blisko 60 tys. m kw., a biurowa – 10 tys. m kw. Jak poinformowali przedstawiciele firmy ECE Projektmanagement Polska, będącej wykonawcą inwestycji, w budowanej galerii zostało wynajętych już blisko 90 proc. powierzchni handlowej.

Realizacja budynku do stanu surowego trwała nieco ponad rok. Ma on powierzchnię blisko 123 tys. m kw. Według ECE przy budowanie galerii zatrudnionych jest 1,5 tys. pracowników, a po jej oddaniu, pracę ma tu znaleźć blisko 2 tys. osób. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 250 mln euro. Dla miasta najważniejsze są jednak inwestycje komunikacyjne w tym rejonie.

Krakowskie Centrum Komunikacyjne skupi w swoim obrębie dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, przystanki komunikacji miejskiej oraz tzw. szybkiego tramwaju. Przez teren zmodernizowanego dworca oraz cały węzeł komunikacyjny mają być przeprowadzone również trasy rowerowe. Do dworca kolejowego będzie można się dostać pasażami handlowymi od strony ul. Nowej Pawiej oraz od placu Kolejowego. Powyżej już istniejącego parkingu – usytuowanego nad peronami dworca PKP – ma powstać wielopoziomowy parking dla około 2,3 tys. samochodów. Dodatkowo parkingi mają zostać wybudowane również nad budynkiem Galerii Krakowskiej.

Oficjalne otwarcie Galerii Krakowskiej zaplanowane jest na 5 października przyszłego roku.

(jog)

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 24/2005 | 2005-12-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażmieszkania na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Średzkilokale użytkowe na wynajem powiat Pleszewskimieszkania na wynajem gmina Czemiernikidomy na wynajem gmina Pionkidomy na wynajem w Słomkowiemieszkania na wynajem w Chrosniedomy na wynajem w Kolonia Sochocin

Deweloperzy

);