Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Oferta dla rodzin z niedużych miast

2007-01-31

Oferta dla rodzin z niedużych miast

Bank PKO BP jako pierwszy rozpoczął udzielanie preferencyjnych kredytów hipotecznych, do których połowę odsetek dopłaci Skarb Państwa. Większą szansę na dopłaty będą mieli mieszkańcy mniejszych miast.

Bank PKO BP jako pierwszy rozpoczął udzielanie preferencyjnych kredytów hipotecznych, do których połowę odsetek dopłaci Skarb Państwa. Oferta nie obejmuje jednak kredytów w walutach obcych. Jak przypomina "Rzeczpospolita", na mocy ustawy z 26 października 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania państwo będzie częściowo finansować odsetki od złotowych kredytów hipotecznych. Od stawki oprocentowania, które nalicza bank komercyjny, odejmowana będzie połowa stopy referencyjnej (trzymiesięczny WIBOR) powiększonej o dwa punkty procentowe.

Z takiej formy pomocy kredytobiorca będzie mógł korzystać przez osiem lat od dnia pierwszej spłaty odsetek - czytamy - i tylko raz. Z dopłat mogą skorzystać małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci lecz nieposiadające własnego mieszkania czy domu, chyba że zrzekną się tego prawa i wyprowadzą najpóźniej sześć miesięcy po uzyskaniu aktu notarialnego do nowego lokum.

Ustawa nie sprawdzi się jako wsparcie w kupowaniu mieszkań - twierdzi "Rzeczpospolita" - ale pomoże sfinansować niejedną budowę domu w Polsce. Kredyty z dopłatami nie poprawią sytuacji w dużych miastach, gdyż nadal będzie istniała spora dysproporcja pomiędzy wartością odtworzeniową 1 m kw. a stale rosnącą ceną rynkową. Większą szansę na dopłaty będą więc mieli mieszkańcy mniejszych miast, ale tam z kolei brakuje pracy i zarobki są niższe, więc ludzi albo nie stać na mieszkania, albo nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", nadzieję dla mieszkańców większych miast daje przygotowana przez Ministerstwo Budownictwa nowelizacja, która przewiduje, że wskaźnik przeliczeniowy wartości odtworzeniowej 1 m kw. mieszkania ma być podwyższony o 30 proc., dzięki czemu więcej osób zmieści się w ustawowym limicie cenowym.

Źródło: "Rzeczpospolita", 29.01.2007 | 2007-01-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);