Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowe zasady sprzedaży lokali użytkowych

2006-08-17

Nowe zasady sprzedaży lokali użytkowych

Pod koniec lipca br. weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady sprzedaży gminnych lokali użytkowych. Uregulowane zostały nie tylko zasady sprzedaży, ale też i najmu miejskich lokali użytkowych. Jak zapewnia inicjator tych zmian, prezydent Jacek Majchrowski, będą one „korzystne dla najmujących, usprawnią postępowania oraz poprzez jednoznaczne i precyzyjne zapisy będą chronić interes Miasta”.

Nowe przepisy regulujące zasady sprzedaży gminnych lokali użytkowych, które weszły w życie pod koniec lipca br., zostały zawarte w uchwale z 24 maja br. Rada Miasta uwzględniła w niej między innymi wytyczne z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (ogłoszonego w lutym br.) WSA uznał w nim, że obowiązująca uchwała wprowadza niedozwolone kryterium, przyznając prawo do wykupu lokali użytkowych wyłącznie najemcom, którzy dzierżawią lokal nieprzerwanie od co najmniej 48 miesięcy. WSA uznał, iż taki zapis jest naruszeniem konstytucyjnej zasady równości podmiotów wobec prawa. Nowa, obowiązująca już uchwała zawiera zapis o „prawie do pierwszeństwa w nabyciu”, nie zaś o „wyłącznym prawie do nabycia”. Ponadto przepisy przyznają pierwszeństwo w nabywaniu lokali użytkowych najemcom, którzy w dniu wejścia w życie nowej uchwały mają zawartą umowę najmu na czas nieokreślony i prowadzą w tym lokalu działalność gospodarczą. Oprócz tego – zgodnie z nowymi przepisami – pojawienie się informacji o roszczeniach osób trzecich w stosunku do tych lokali, będzie skutkowało wstrzymaniem procedury sprzedaży. Inną, bardzo istotną zmianą jest dopuszczenie do sprzedaży lokali użytkowych położonych w tzw. strefie „A”.

W ostatnim czasie zostały uregulowane nie tylko zasady sprzedaży, ale też i najmu miejskich lokali użytkowych. Jak zapewnia inicjator tych zmian, prezydent Jacek Majchrowski, będą one „korzystne dla najmujących, usprawnią postępowania oraz poprzez jednoznaczne i precyzyjne zapisy będą chronić interes Miasta”. Jedną z korzystnych (dla najemców) zmian jest wprowadzenie możliwości zwolnienia najemcy (w szczególnie uzasadnionych przypadkach) z obowiązku składania notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji z tytułu należności czynszowych. Zostało to wprowadzone przede wszystkim z myślą o organizacjach typu non-profit, które będą mogły teraz uniknąć wysokich kosztów opłat notarialnych. Nowe zapisy umożliwiają tym organizacjom również zmianę rodzaju działalności prowadzonej w lokalu, a ponadto pozwalają im – po uzyskaniu zgody Miasta – na podnajęcie części lokalu. Jednakże zapisy dotyczące zmiany rodzaju działalności pierwotnie prowadzonej w lokalu (wynajętym w trybie bezprzetargowym, przetargu celowego lub na aukcji) nie dotyczą innych najemców. Oprócz tego – zgodnie z wydanym rozporządzeniem – lokale użytkowe znajdujące się w budynkach stanowiących własność Skarbu Państwa i zarządzanych przez Zarząd Budynków Komunalnych, Miasto będzie mogło wynajmować w drodze bezprzetargowej. Ponadto nowe przepisy upraszczają procedury wynajmowania lokali w trybie bezprzetargowym oraz poprzez aukcję. Uniemożliwiają również blokowanie aukcji w przypadku nie podjęcia licytacji lub nie zgłoszenia się oferenta.

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 17/2006 | 2006-08-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniainne nieruchomości do kupieniahale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat M. Kielcelokale użytkowe na wynajem powiat Mrągowskidomy na wynajem gmina Domaszowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Lubskodomy na sprzedaż w Wysocedomy na wynajem w Bukowcumieszkania na wynajem w Sielcu

Deweloperzy