Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowa ustawa deweloperska, a rekordowe wyniki w czerwcu

Anna Panikowska-Filipek | 2022-07-27

Nowa ustawa deweloperska, a rekordowe wyniki w czerwcu
Nowa ustawa deweloperska, a rekordowe wyniki w czerwcu

Według danych GUS-u w czerwcu bieżącego roku wydano najwięcej pozwoleń na budowę. Rekordowa była również liczba rozpoczętych budów oraz mieszkań oddanych do użytku. Specjaliści podkreślają jednak, że miało to duży związek z nowelizacją ustawy deweloperskiej.

Rekordowe wyniki deweloperów w czerwcu 2022 r.

W ubiegłym miesiącu oddano do użytku aż 11 tysięcy nowych lokali mieszkalnych. To ponad 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to historycznie wysoki wynik. Główny analityk HR Investment Bartosz Turek zastrzega jednak, że jest to wynik pozwoleń wydanych nawet 1-2 lata wcześniej, ponieważ tyle właśnie trwa obecnie proces budowy mieszkań. 
 
W czerwcu wydano również rekordowo dużą liczbę pozwoleń na budowę – wyniosła ona aż 26 000. Natomiast liczba rozpoczętych w tym miesiącu budów sięgnęła prawie 16 000 i stanowi najlepszy wynik w ciągu ostatnich 22 lat. 

Skąd bierze się wzmożony ruch w sektorze budownictwa mieszkaniowego?

Zauważalne ożywienie wśród deweloperów to być może efekt poprawiającej się koniunktury. Należy jednak patrzeć na te wyniki ostrożnie. Specjaliści z HR Investment zaznaczają, że duży wpływ może mieć nowelizacja ustawy deweloperskiej. Czerwiec był ostatnim miesiącem, w którym mogli oni rozpocząć budowę na starych warunkach, czyli np. bez konieczności dokonywania wpłat na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. 

Czy wysoka aktywność deweloperów utrzyma się dłużej?

Bartosz Turek zaznacza, że rekordowe wyniki z czerwca bieżącego roku są składową wielu czynników i raczej nie można spodziewać się podobnych w kolejnych miesiącach. 
- Niestety nikłe są szanse, że w kolejnych miesiącach liczba rozpoczynanych inwestycji będzie równie wysoka. Wszystko dlatego, że widząc mniejszy popyt na mieszkania deweloperzy ograniczyli produkcję nowych mieszkań. Kosztem liczby zawieranych transakcji deweloperzy postanowili po prostu bronić marże – tłumaczy. 

Specjalista dodaje również, że taka sytuacja może skutkować znacznym zmniejszeniem podaży za kilka-kilkanaście miesięcy, gdy koniunktura w kraju się poprawi, inflacja spadnie, a RPP obniży stopy procentowe. Może mieć to wpływ na wzrost cen nieruchomości, których będzie zwyczajnie brakować. 

Źródło: KRN.pl | 2022-07-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Pyrzyckidomy na wynajem powiat Ząbkowickidomy na wynajem gmina Myszkówdomy na sprzedaż gmina Milówkamieszkania na sprzedaż w Zarębkachdomy na sprzedaż w Pińczowiemieszkania na sprzedaż w Marysinku

Deweloperzy

);