Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Notariusze zastąpią sąd

2007-08-30

Notariusze zastąpią sąd

W przypadku spadków, co do których nie istnieje spór między spadkobiercami, poświadczenia dziedziczenia będzie mógł dokonać notariusz. Sądy zostaną więc odciążone od wykonywania obowiązków mających niewiele wspólnego z wymiarem sprawiedliwości.

W przypadku spadków, co do których nie istnieje spór między spadkobiercami, poświadczenia dziedziczenia będzie mógł dokonać notariusz. Sądy zostaną więc odciążone od wykonywania obowiązków mających niewiele wspólnego z wymiarem sprawiedliwości – donosi „Gazeta Prawna”.

Jak czytamy, sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U z 2002 r. nr 42, poz. 369 z późn. zm.), która przyznaje rejentom uprawnienie do wydawania aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego i testamentowego. Spadkobiercy będą więc mieli możliwość wyboru pomiędzy sądowym stwierdzeniem nabycia spadku a notarialnym aktem poświadczenia dziedziczenia.

Nie wszystkie testamenty będą mogły zostać poświadczone przez notariusza – dodaje „Gazeta Prawna”. Przepisy nowelizacji wyłączają testamenty szczególne, czyli ustny, wojskowy oraz sporządzony na polskim statku morskim lub powietrznym. Zmiana prawa o notariacie przyznała notariuszom też prawo do wykonywania czynności związanych z otwarciem i ogłoszeniem testamentu oraz sporządzaniem zaświadczeń o powołaniu wykonawcy testamentu. Warunkiem sporządzenia przez notariusza poświadczenia dziedziczenia jest zgodny wniosek wszystkich uczestników postępowania, czyli osób, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. W związku z tym notarialne poświadczenie dziedziczenia obejmować będzie jedynie sprawy niesporne. Jeżeli między spadkobiercami istnieje jakikolwiek spór bądź spór taki powstanie w toku sporządzania przed notariuszem protokołu dziedziczenia, akt poświadczenia nie zostanie wydany. W takim przypadku jedynym sposobem uzyskania potwierdzenia uprawnień spadkowych będzie postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Katarzyna Rychter, „Gazeta Prawna” 27.08.2007 | 2007-08-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęhale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat Lubańskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Słupskmieszkania na sprzedaż gmina Głownodomy na sprzedaż gmina Domaradzmieszkania na sprzedaż w Ksawerynowiemieszkania na wynajem w Osinachdomy na wynajem w Sokołach

Deweloperzy

);