Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nieznaczna poprawa na rynku nieruchomości we wrześniu

Anna Panikowska-Filipek | 2020-11-09

Nieznaczna poprawa na rynku nieruchomości we wrześniu
85,7 proc. ekspertów uważa, że warunki na rynku nieruchomości mieszkaniowych będą się dalej pogarsza

Sytuacja na rynku nieruchomości jest napięta ze względu na pandemię koronawirusa. Choć we wrześniu uległa nieznacznej poprawie, prognozy specjalistów nie są zbyt optymistyczne.

We wrześniu bieżącego roku, jak pokazuje indeks serwisu urban.one dla nieruchomości mieszkaniowych wyniósł 103,86 pkt, co oznacza wzrost o 0,2 pkt względem poprzedniego miesiąca. Wciąż jest to jednak wynik gorszy niż przed wybuchem pandemii. Również przewidywania na przyszłość nie należą do najlepszych – aż 85,7 proc. zapytanych o zdanie ekspertów uważa, że warunki gospodarcze na rynku nieruchomości mieszkaniowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy będą się dalej pogarszały.

Sporo nowych inwestycji

Mimo trwającej pandemii we wrześniu bieżącego roku odnotowano spory wzrost liczby nowych inwestycji mieszkaniowych. Według danych GUS w tym jednym miesiącu w Polsce rozpoczęto budowę 26 200 mieszkań, z których 17 000 ma być przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wydano również 14 000 pozwoleń na budowę. Oczywiście najwięcej buduje się w Warszawie, jednak wzrost ilości inwestycji odnotowano we wszystkich dużych miastach. Według ekspertów było to wynikiem spadku liczby zachorowań przypadających na okres wakacyjny.

Wysoka aktywność uczestników rynku we wrześniu 2020 roku jest wynikiem między innymi poprawy sytuacji epidemiologicznej w Polsce w okresie wakacyjnym. Niska liczba zachorowań, powrót Polaków do zakupów mieszkaniowych, a także ówczesne deklaracje rządu o braku wprowadzenia  kolejnego lockdownu pozytywnie wróżyła na nadchodzące miesiące oraz zachęciła deweloperów do dalszej ekspansji. Nikt nie spodziewał się wówczas, że druga fala pandemii uderzy tak szybko i tak mocno. Deweloperzy rozpoczęli budowę znacznej liczby mieszkań, co wynika z faktu, iż na wielu rynkach oferta była już mocno wyprzedana, z racji na mniejszą liczbę nowo rozpoczynanych projektów w ostatnich miesiącach – tłumaczy starszy analityk rynku nieruchomości Anna Karaś z Cenatorium.


Druga fala pandemii, która nadeszła z dużą siłą spowodowała, że wielu deweloperów decyduje się na wstrzymanie rozpoczętych inwestycji, zdając sobie sprawę ze spadku popytu.

 

Nieznaczny wzrost cen mieszkań na sprzedaż

Raport od urban.com dotyczący cen transakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych we wrześniu wyniósł 104,65 pkt, czyli o 0,3 pkt więcej niż we wcześniejszym miesiącu. Pokazuje to, że wzrost cen mocno wyhamował i obecnie jest nieznaczny.

 

Spadek cen mieszkań na wynajem

Sytuacja na rynku mieszkań na wynajem we wrześniu 2020 r. była bardzo niekorzystna, głównie ze względu na niewielką ilość studentów wracających do miast po wakacjach. Niewielkie zainteresowanie spowodowało, że ich ceny znacząco się obniżyły. Tendencja ta dotyczy nie tylko najmu długo, ale i krótkoterminowego, dotkniętego mniejszą niż podczas wcześniejszych sezonów ilością turystów.  

Źródło: KRN.pl | 2020-11-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupienialokale użytkowe na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Kolskimieszkania na wynajem powiat Kwidzyńskidomy na wynajem gmina Niegosławicemieszkania na wynajem gmina Stubnomieszkania na wynajem w Lipowiemieszkania na sprzedaż w Hornostaje-Osadziedomy na sprzedaż w Krzywińskie

Deweloperzy

);