Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Naruszenie interesów konsumentów. Trzy banki z zarzutami UOKiK

Karolina Zając | 2022-09-13

Naruszenie interesów konsumentów. Trzy banki z zarzutami UOKiK
Naruszenie interesów konsumentów. Trzy banki z zarzutami UOKiK

BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bank Pocztowy z zarzutami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uniemożliwianie klientom skorzystania z wakacji kredytowych przy użyciu jednego wniosku może zakończyć się dla nich karami finansowymi.

Wakacje kredytowe

W związku z rosnącymi stopami kredytowymi i trudnościami konsumentów ze spłatą coraz wyższych rat mogą oni skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Przysługują one osobom, które wzięły pożyczkę pod hipotekę w złotówkach na własne cele. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że od końca sierpnia z wakacji kredytowych skorzystało 876 tys. kredytobiorców, których zobowiązania wynoszą łącznie 228 mld zł. Oznacza to, że to narzędzie ochronne obejmuje w tym momencie 44 proc. wszystkich uprawnionych.
 
BIK informuje również, żejedynie 0,1 proc. to kredytobiorcy, którzy faktycznie mają problem ze spłatą miesięcznej raty pożyczki. Wskazuje to na fakt, że z tej możliwości wciąż mogą skorzystać osoby, które są najbardziej potrzebujące.

Banki utrudniają procedury

Mimo to do UOKiK trafiło dotychczas aż 900 skarg. Konsumenci donoszą, że banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych lub zniechęcają do podjęcia tego kroku. Toczą się postępowania wyjaśniające wobec 17 banków.
Na bieżąco występujemy do poszczególnych banków o usuwanie identyfikowanych nieprawidłowości. Mamy już wymierne efekty tych działań – wyeliminowaliśmy m.in. straszenie konsumentów negatywnymi konsekwencjami wpisu do BIK czy wymaganie wniosku o wakacje kredytowe z wyprzedzeniem. Po naszych wezwaniach większość banków pozostawia też konsumentom wybór, czy chcą w jednym wniosku zawiesić wszystkie dozwolone przepisami raty, czy robić to stopniowo w kilku, oddzielnych wnioskach. Trzy banki, które jeszcze tego nie zmieniły, otrzymały zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów – tłumaczy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny.
BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank oraz Bank Pocztowy to te instytucje finansowe, które w bankowości elektronicznej w dalszym ciągunie dopuszczają złożenia jednego wniosku na wszystkie wybrane okresy w ramach wakacji kredytowych. Za niedostosowanie się do przepisów, wspomnianym trzem bankom grożą kary finansowe. Mogą one wynieść nawet 10 proc. ich rocznego obrotu.

Działania UOKiK przynoszą efekty

Od samego początku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów monitoruje sytuację i to, w jaki sposób przebiega korzystanie z wakacji kredytowych. Napływające skargi konsumentów są dokładnie analizowane i spotykają się z reakcją instytucji.
 

Działania UOKiK spowodowały, że obecnie żaden z banków nie umieszcza na swoich stronach nieprawdziwych informacji o negatywnych konsekwencjach skorzystania z wakacji kredytowych dla historii kredytowej. Dodatkowo wszystkie te instytucje finansowe wprowadziły możliwość złożenia wniosku w tej sprawie od 29 lipca, czyli od dnia wejścia w życie ustawy. Banki nie wymagają też złożenia wniosku o zawieszenie spłaty raty kredytu z wyprzedzeniem. Można to zrobić w dniu płatności. 

Źródło: KRN.pl | 2022-09-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciakamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Świdnickimieszkania na sprzedaż powiat Prudnickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Augustówlokale użytkowe na wynajem gmina Osięcinydomy na sprzedaż w Kaleńskumieszkania na wynajem w Kamilewiemieszkania na sprzedaż w Czarnostowie

Deweloperzy

);