Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkanie Plus 2020 r. – znamy szacunkowe liczby

Anna Panikowska-Filipek | 2020-02-26

Mieszkanie Plus 2020 r. – znamy szacunkowe liczby
W 2020 r. ma powstać 3,6 tys. nowych Mieszkań Plus

Według informacji podanej przez wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego w 2020 r. planowana jest budowa 3,6 tys. lokali w ramach projektu Mieszkanie Plus.

Podsumowanie dotychczasowych działań

Do końca 2019 r. łącznie powstało 7,8 tys. takich mieszkań. Należą one zarówno do rynkowej, jak i społecznej części programu.

TVN24 BiS analizując wypowiedź wiceministra wyjaśnia, że: działania prowadzone przez Polską Federację Rynku Nieruchomości w części rynkowej programu przyczyniły się do oddania do użytkowania 867 mieszkań, w części społecznej programu w ramach instrumentu preferencyjnego finansowania zwrotnego wybudowano 2750 mieszkań, natomiast w przypadku bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego wybudowano 4182 lokale oraz 49 miejsc noclegowych.


Według danych Ministerstwa Rozwoju na realizację tego projektu pod koniec ubiegłego roku z budżetu państwa przeznaczona została kwota 516,37 mln zł. Pokryła ona wydatki z lat 2016-2019.

Perspektywy na przyszłość

W 2020 r. ma powstać 3,6 tys. nowych mieszkań w ramach projektu Mieszkanie Plus. Wiceminister poinformował, że realizujący rynkową część programu rządowego PFRN liczy na pozwolenie na przeprowadzenie inwestycji w Katowicach, Jarocinie oraz Kępicach. Łącznie miałyby tam powstać 663 lokale.

Plan oparty na analizie danych Banku Gospodarstwa Krajowego zakłada, że w bieżącym roku 987 mieszkań zostanie oddanych do użytku w ramach preferencyjnego finansowania zwrotnego, natomiast wg ilości złożonych wniosków o dofinansowanie, w ramach realizacji projektu bezzwrotnego finansowania wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ok. 2 tys. mieszkań.


Pytany o wydatki związane z programem, wiceminister odpowiada, że: Na realizację programu preferencyjnego finansowania zwrotnego w latach 2020-2025 z budżetu państwa planuje się przeznaczyć kwotę maksymalnie 712,2 mln zł na dopłaty do oprocentowania dla BGK warunkujące zachowanie preferencyjnych warunków finansowania (…) Natomiast w przypadku bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego budżet państwa przewiduje przeznaczyć kwotę maksymalnie 5,3 mld zł.


Inwestycje realizowane przez Polską Federację Rynku Nieruchomości nie angażują środków budżetu państwa, ponieważ finansowane są z Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju.
 

Źródło: KRN.pl | 2020-02-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniadomy na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Łomżyńskidomy na sprzedaż powiat Mławskidomy na sprzedaż gmina Łukowicadomy na wynajem gmina Karczmiskamieszkania na sprzedaż w Wiadrowiedomy na sprzedaż w Linowiemieszkania na wynajem w Pływaczewie

Deweloperzy

);