Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkanie Plus 2020 r. – znamy szacunkowe liczby

Anna Panikowska-Filipek | 2020-02-26

Mieszkanie Plus 2020 r. – znamy szacunkowe liczby
W 2020 r. ma powstać 3,6 tys. nowych Mieszkań Plus

Według informacji podanej przez wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego w 2020 r. planowana jest budowa 3,6 tys. lokali w ramach projektu Mieszkanie Plus.

Podsumowanie dotychczasowych działań

Do końca 2019 r. łącznie powstało 7,8 tys. takich mieszkań. Należą one zarówno do rynkowej, jak i społecznej części programu.

TVN24 BiS analizując wypowiedź wiceministra wyjaśnia, że: działania prowadzone przez Polską Federację Rynku Nieruchomości w części rynkowej programu przyczyniły się do oddania do użytkowania 867 mieszkań, w części społecznej programu w ramach instrumentu preferencyjnego finansowania zwrotnego wybudowano 2750 mieszkań, natomiast w przypadku bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego wybudowano 4182 lokale oraz 49 miejsc noclegowych.


Według danych Ministerstwa Rozwoju na realizację tego projektu pod koniec ubiegłego roku z budżetu państwa przeznaczona została kwota 516,37 mln zł. Pokryła ona wydatki z lat 2016-2019.

Perspektywy na przyszłość

W 2020 r. ma powstać 3,6 tys. nowych mieszkań w ramach projektu Mieszkanie Plus. Wiceminister poinformował, że realizujący rynkową część programu rządowego PFRN liczy na pozwolenie na przeprowadzenie inwestycji w Katowicach, Jarocinie oraz Kępicach. Łącznie miałyby tam powstać 663 lokale.

Plan oparty na analizie danych Banku Gospodarstwa Krajowego zakłada, że w bieżącym roku 987 mieszkań zostanie oddanych do użytku w ramach preferencyjnego finansowania zwrotnego, natomiast wg ilości złożonych wniosków o dofinansowanie, w ramach realizacji projektu bezzwrotnego finansowania wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ok. 2 tys. mieszkań.


Pytany o wydatki związane z programem, wiceminister odpowiada, że: Na realizację programu preferencyjnego finansowania zwrotnego w latach 2020-2025 z budżetu państwa planuje się przeznaczyć kwotę maksymalnie 712,2 mln zł na dopłaty do oprocentowania dla BGK warunkujące zachowanie preferencyjnych warunków finansowania (…) Natomiast w przypadku bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego budżet państwa przewiduje przeznaczyć kwotę maksymalnie 5,3 mld zł.


Inwestycje realizowane przez Polską Federację Rynku Nieruchomości nie angażują środków budżetu państwa, ponieważ finansowane są z Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju.
 

Źródło: KRN.pl | 2020-02-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemhale i magazyny na sprzedażkamienice na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Nowomiejskilokale użytkowe na wynajem powiat Pszczyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Kępnodomy na sprzedaż gmina Trzebiatówmieszkania na sprzedaż w Zadębce-Koloniidomy na sprzedaż w Ogrodniczkachdomy na wynajem w Popieniu

Deweloperzy

);