Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Miasta chcą dawać duże bonifikaty

2008-09-24

Miasta chcą dawać duże bonifikaty

Większość aglomeracji stosuje wysokie upusty podczas przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność, ale nie wszystkie. Niektóre zawiesiły postępowania i czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Większość aglomeracji stosuje wysokie upusty podczas przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność, ale nie wszystkie. Niektóre zawiesiły postępowania i czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego – informuje „Rzeczpospolita”.

 
Od początku nowego roku wszystkie gminy muszą stosować upusty w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Taki obowiązek wprowadziła nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w odrębną własność. Tymczasem miasta postępują różnie. Wiele dużych miast zdecydowało się pójść na rękę swoim mieszkańcom i uchwaliło bonifikaty wyższe od tych, które przewiduje wspomniana nowelizacja, a mianowicie w wysokości 95 proc. opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność – czytamy dalej. Z upustów mogą skorzystać zarówno spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty, jak i właściciele domów jednorodzinnych. Prawo do bonifikaty mają jednak tylko ci użytkownicy, którzy swoją nieruchomość wykorzystują jedynie na cele mieszkaniowe. Jeżeli więc np. stomatolog urządzi w garażu gabinet dentystyczny, to upustu już nie dostanie. Mniejsze gminy, które nie wprowadziły przed nowym rokiem bonifikaty, oraz niektóre duże miasta (np. Kraków) stosują zaś bonifikaty wprost z ustawy.
 
Trzy miasta zdecydowały się wnieść wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Są to: Józefów, Radków oraz Ruda Śląska. Uważają bowiem, że obowiązkowe stosowanie bonifikat doprowadzi do uszczuplenia ich dochodów, i zamierzają się przed tym bronić – donosi dziennik. Podwarszawski Józefów np. szacuje, że straci aż 9 mln zł. Tyle bowiem wpływa do budżetu tego miasta z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste. Z tych miast, które złożyły wniosek do TK, dwa: Józefów i Radków nie prowadzą teraz postępowań przekształceniowych. Czekają na wyrok. W Rudzie Śląskiej natomiast niedawno prezydent miasta podjął decyzję, że wykup będzie. Pierwsze decyzje w tej sprawie mają zostać wydane w październiku. Są i takie miasta, jak Łódź, które same wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie złożyły, ale i tak zawiesiły przekształcenia, lecz tylko w stosunku do osób fizycznych. Bez trudności natomiast grunty mogą być wykupywane przez spółdzielnie (w Łodzi mają one 98-proc. bonifikatę).
 

 

Źródło: „Rzeczpospolita” 24.09.2008 | 2008-09-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniagaraże na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat M. Łódźmieszkania na sprzedaż powiat Namysłowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kobylindomy na sprzedaż gmina Lubawadomy na sprzedaż w Ławicymieszkania na wynajem w Nowej Wsimieszkania na wynajem w Krzewa

Deweloperzy

);