Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mamy o 2 mln mieszkań za mało. Mają powstać w dekadę.

Emilia Rudzka | 2020-01-23

Mamy o 2 mln mieszkań za mało. Mają powstać w dekadę.
W Polsce konieczny jest rozwój mieszkalnictwa społecznego

W Polsce brakuje 2 mln mieszkań. Według minister rozwoju problem ten można rozwiązać w 10 lat, m.in. dzięki rządowemu programowi Mieszkanie Plus.

Lukę w liczbie mieszkań można zlikwidować w dekadę


Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zauważa, że satysfakcjonująca liczba mieszkań to 440 na 1000 osób. W Polsce obecnie przypada 370 mieszkań na 1000 mieszkańców. Według tych danych w kraju brakuje 2 mln mieszkań. Emilewicz uważa, że lukę tę można zamknąć w dekadę. Statystki przygotowane przez GUS wskazują, że w 2019 roku oddano do użytku ponad 207 tys. mieszkań. Jest to o 12 proc. więcej niż w roku 2018. To także najlepszy wynik od 1980 roku.


Konieczny rozwój mieszkalnictwa społecznego


Wśród nowo oddanych nieruchomości 34 proc. stanowią domy jednorodzinne. Tymczasem jednym z podstawowych naszych celów jest rozwój szeroko rozumianego mieszkalnictwa społecznego – zaznacza Emilewicz. Według minister rozwoju mieszkanie nie powinno stanowić większego obciążenia dla domowego budżetu niż 1/3 dochodów.


Jeszcze przed upływem 100 dni rządu ma zostać przedstawiony bilans otwarcia Mieszkanie Plus wraz z uwzględnionymi zmianami. Program ten według minister rozwoju ma poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce poprzez zwiększenie inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym oraz rządowym. Według danych Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości w ciągu 3 lat funkcjonowania programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, a kolejne 1907 jest w budowie.


Chcemy zaprosić do realizacji tego dużego programu mieszkaniowego spółdzielnie mieszkaniowe, poszerzyć udział TBS-sów, które udało się w ostatnich latach ożywić, oraz deweloperów, którzy będą gotowi na transparentnych i dobrych warunkach w tym programie uczestniczyć – podkreśla Emilewicz.


Duże nadzieje wiązane są z deweloperami prywatnymi zainteresowanymi prowadzeniem TBS-u. Ma mieć to związek m.in. ze zmianą wysokości bezzwrotnego grantu na budowę mieszkań pod wynajem dla gminnych TBS-ów od Banku Gospodarstwa Krajowego.
 

Źródło: rmf24.pl | 2020-01-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemmieszkania na zamianęmieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Pyrzyckilokale użytkowe na wynajem powiat M. st. Warszawadomy na sprzedaż gmina Raciążlokale użytkowe na sprzedaż gmina Kętrzynmieszkania na wynajem w Nielubiidomy na sprzedaż w Kośmidrachmieszkania na sprzedaż w Choczewie

Deweloperzy

);