Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Los Zakrzówka rozstrzygnięty

2010-04-09

Los Zakrzówka rozstrzygnięty

Nie będzie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na Zakrzówku. Tak zdecydowali w ostatni dzień marca krakowscy radni 14 głosami za, 17 przeciw i 5 wstrzymującymi się.

Nie będzie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na Zakrzówku. Tak zdecydowali w ostatni dzień marca krakowscy radni 14 głosami za, 17 przeciw i 5 wstrzymującymi się.

W połowie marca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię dla projektu uchwały zespołu przyrodniczo-krajobrazowego dla tego obszaru i tym samym decyzja o losie Zakrzówka spoczęła na barkach radnych. Głosowanie budziło wiele emocji, projekt miał tyle samo przeciwników, co zwolenników. Portugalski inwestor, firma Gerium Polska Development, właściciel przeważającej części terenów na Zakrzówku, w oficjalnym wystąpieniu przestrzegał przed przyjęciem projektu: Ustanowienie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wprowadzi przede wszystkim restrykcyjne zakazy dotyczące ingerencji w teren. Oznacza to brak możliwości czynnej ochrony przyrody, proponowanej przez Gerium, co według ekologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jedyną szansą na zachowania bogactwa przyrodniczego na Zakrzówku. Po wprowadzeniu zespołu dzisiejszy Zakrzówek nie zmieni się na lepsze. Zamknięty i ogrodzony nie będzie służył celom rekreacyjnym i sportowym, a przyroda ulegać będzie stopniowej degradacji. Za parę lat po cennych siedliskach nie będzie już śladu.
 
Zwolennicy przyjęcia projektu argumentowali, że to jedyny sposób ochrony terenu przed zabudową na podstawie wuzetek i nie można zmieniać przeznaczenia terenów, które w planach rozwojowych miasta zostały przeznaczone na rekreację i zieleń.
 
Dziś Radni Miasta Krakowa większością głosów sprzeciwili się wprowadzeniu na Zakrzówku zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – komentuje decyzję radnych Piotr Cholewiński, członek zarządu Gerium Polska Development sp. z o.o. – Dzięki decyzji radnych Zakrzówek ma szansę na rewitalizację i czynną ochronę. Jako właściciel większości terenów na Zakrzówku podtrzymujemy deklarację o realizacji dla celu publicznego 85 hektarów parku miejskiego, który, wraz z sąsiadującą zabudową mieszkaniową o niskiej gęstości i maksymalnie 3–4 kondygnacjach, zrealizowany zostanie według wytycznych ekologów oraz ekspertów polskich i zagranicznych. Dziś pracujemy nad tym, aby już za 2 lata otworzyć Zakrzówek dla Krakowian – bezpieczny i wyposażony w wysokiej klasy infrastrukturę. O infrastrukturze parku i jego finalnej formie będziemy nadal rozmawiać z Miastem, środowiskiem wspinaczy, nurków i oczywiście przedstawicielami Zielonego Zakrzówka. Zrewitalizowany i zielony Zakrzówek jest wspólnym celem społeczności Krakowa, dlatego wierzymy, że dziś odnieśliśmy wspólne zwycięstwo.
 

 

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" | 2010-04-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażinne nieruchomości na wynajemkamienice do kupieniadomy na wynajem powiat Krapkowickidomy na sprzedaż powiat Lubaczowskidomy na sprzedaż gmina Popielówmieszkania na wynajem gmina Roźwienicamieszkania na sprzedaż w Studzieńcumieszkania na sprzedaż w Brodnii Górnejdomy na wynajem w Nowym Zglechowie

Deweloperzy

);