Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Los Zakrzówka rozstrzygnięty

2010-04-09

Los Zakrzówka rozstrzygnięty

Nie będzie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na Zakrzówku. Tak zdecydowali w ostatni dzień marca krakowscy radni 14 głosami za, 17 przeciw i 5 wstrzymującymi się.

Nie będzie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na Zakrzówku. Tak zdecydowali w ostatni dzień marca krakowscy radni 14 głosami za, 17 przeciw i 5 wstrzymującymi się.

W połowie marca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię dla projektu uchwały zespołu przyrodniczo-krajobrazowego dla tego obszaru i tym samym decyzja o losie Zakrzówka spoczęła na barkach radnych. Głosowanie budziło wiele emocji, projekt miał tyle samo przeciwników, co zwolenników. Portugalski inwestor, firma Gerium Polska Development, właściciel przeważającej części terenów na Zakrzówku, w oficjalnym wystąpieniu przestrzegał przed przyjęciem projektu: Ustanowienie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wprowadzi przede wszystkim restrykcyjne zakazy dotyczące ingerencji w teren. Oznacza to brak możliwości czynnej ochrony przyrody, proponowanej przez Gerium, co według ekologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jedyną szansą na zachowania bogactwa przyrodniczego na Zakrzówku. Po wprowadzeniu zespołu dzisiejszy Zakrzówek nie zmieni się na lepsze. Zamknięty i ogrodzony nie będzie służył celom rekreacyjnym i sportowym, a przyroda ulegać będzie stopniowej degradacji. Za parę lat po cennych siedliskach nie będzie już śladu.
 
Zwolennicy przyjęcia projektu argumentowali, że to jedyny sposób ochrony terenu przed zabudową na podstawie wuzetek i nie można zmieniać przeznaczenia terenów, które w planach rozwojowych miasta zostały przeznaczone na rekreację i zieleń.
 
Dziś Radni Miasta Krakowa większością głosów sprzeciwili się wprowadzeniu na Zakrzówku zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – komentuje decyzję radnych Piotr Cholewiński, członek zarządu Gerium Polska Development sp. z o.o. – Dzięki decyzji radnych Zakrzówek ma szansę na rewitalizację i czynną ochronę. Jako właściciel większości terenów na Zakrzówku podtrzymujemy deklarację o realizacji dla celu publicznego 85 hektarów parku miejskiego, który, wraz z sąsiadującą zabudową mieszkaniową o niskiej gęstości i maksymalnie 3–4 kondygnacjach, zrealizowany zostanie według wytycznych ekologów oraz ekspertów polskich i zagranicznych. Dziś pracujemy nad tym, aby już za 2 lata otworzyć Zakrzówek dla Krakowian – bezpieczny i wyposażony w wysokiej klasy infrastrukturę. O infrastrukturze parku i jego finalnej formie będziemy nadal rozmawiać z Miastem, środowiskiem wspinaczy, nurków i oczywiście przedstawicielami Zielonego Zakrzówka. Zrewitalizowany i zielony Zakrzówek jest wspólnym celem społeczności Krakowa, dlatego wierzymy, że dziś odnieśliśmy wspólne zwycięstwo.
 

 

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" | 2010-04-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Otwockimieszkania na wynajem powiat Kościerskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Chociwellokale użytkowe na sprzedaż gmina Iwanowicedomy na sprzedaż w Młynku Nieświńskimmieszkania na wynajem w Kątachdomy na sprzedaż w Orzyszu

Deweloperzy

);