Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Likwidacja ulgi meldunkowej

2008-06-09

Likwidacja ulgi meldunkowej

Od przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa przy sprzedaży nieruchomości. W zamian podatnicy dostaną ulgę związaną z wydaniem pieniędzy na inne cele mieszkaniowe.

Z informacji, do jakich dotarła „Gazeta Prawna”, wynika, że od początku 2009 r. nie będzie już ulgi meldunkowej, która ma zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości. Jest już gotowa nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która taką zmianę wprowadzi. Ponownie pojawi się ulga, która obowiązywała do końca 2006 r., jednak w wersji zmodyfikowanej. Podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości nie będzie trzeba płacić, gdy pieniądze uzyskane z tej sprzedaży podatnik w ciągu dwóch lat przeznaczy na inne cele mieszkaniowe. O takim przeznaczeniu środków będzie trzeba poinformować fiskusa. Cele mieszkaniowe zostaną ściśle wyliczone w ustawie o PIT – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, konieczność likwidacji ulgi meldunkowej jest konsekwencją zapowiedzi zniesienia obowiązku meldunkowego. Sprawa jest więc jasna: nie ma meldunku, nie ma ulgi meldunkowej. Ponadto – w opinii resortu – ulga meldunkowa stała się furtką do ominięcia podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości. Podatnicy meldują się w mieszkaniach lub domach – zadając sobie trud wymiany dokumentów po zmianie meldunku – tylko po to, by uniknąć PIT.

Powrót do ulgi opartej na warunku reinwestowania uzyskanych ze zbycia nieruchomości środków zapewne zmniejszy jej popularność, natomiast może stanowić bodziec do ożywienia rynku nieruchomości (i pośrednio przełożyć się na zwiększone wpływy budżetu) – powiedział w rozmowie z gazetą Mateusz Kobyliński, starszy menadżer w firmie KPMG. Jednak wielu ekspertów krytycznie oceniło planowane zmiany, podkreślając, że obecne rozwiązania są przejrzyste, a co za tym idzie – zrozumiałe dla podatników. Eksperci przewidują również, że zwiększone zostaną realne obciążenia fiskalne.

Źródło: „Gazeta Prawna” 09.06.2008 r. | 2008-06-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na sprzedażdomy do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Białogardzkimieszkania na wynajem powiat M. Skierniewicedomy na sprzedaż gmina Prażmówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Kętydomy na wynajem w Horodniancemieszkania na wynajem w Kamieńcudomy na wynajem w Sobiesękach Trzecich

Deweloperzy

);