Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Które banki zostały najwyżej ocenione przez deweloperów?

Emilia Rudzka | 2022-01-14

Które banki zostały najwyżej ocenione przez deweloperów?
XV edycja Rankingu Banków Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Deweloperzy po raz piętnasty mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi współpracy z bankami. Ocenili m.in. zakres finansowania oraz standard obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych. Który bank wypadł najlepiej?

XV edycja Rankingu Banków

Udział w badaniu brali zarówno deweloperzy zrzeszeni, jak i niezrzeszeni w PZFD. Łącznie wypełniono ponad 100 ankiet – każda firma mogła przesłać jedną ankietę na temat każdego banku, z którym współpracuje. Uwzględniono jedynie banki, które zostały ocenione co najmniej 3 razy. To już XV edycja tego badania.

Maksymalnie banki mogły uzyskać 120 punktów, przy czym istniała możliwość przyznania minusowych punktów. Banki mogły je otrzymać m.in. za odmowę finansowania przed rozpatrzeniem wniosku, za uciążliwe i kosztowne prowadzenie kontroli etapu zakończenia inwestycji deweloperskiej w ramach prowadzonego mieszkaniowego rachunku powierniczego lub też za uniemożliwianie prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego w innym banku niż bank kredytujący.

W badaniu wzięły udział firmy mieszkaniowe o różnym wolumenie sprzedaży. Największą grupę stanowiły podmioty z przedziału 50-250 mieszkań. W XV edycji najczęściej ocenianym bankiem był Alior Bank, a następnie: mBank, Pekao, BPS, PKO BP, Millennium oraz Getin Bank.


Jak deweloperzy ocenili współpracę z bankami?

Większość deweloperów, którzy wypełnili ankiety, korzystają z otwartego powierniczego rachunku mieszkaniowego (92,5 proc.). Poproszono ich również o ocenienie szybkości podejmowania decyzji dotyczących wniosków kredytowych.

W XV edycji najwięcej, bo ponad 40 proc. wniosków zostało rozpatrzonych w okresie od 2 do 3 miesięcy. Nieco ponad 20 proc. musiało czekać na decyzję ponad 3 miesiące. Dla porównania w poprzedniej edycji najwięcej, bo niemal 50 proc. wniosków banki rozpatrzyły w okresie od 1 do 2 miesięcy, natomiast niespełna 10 proc. powyżej 3 miesięcy. Można zaobserwować, że nieco wydłużył się okres oczekiwania na decyzję banku. Warto zaznaczyć, że w XII edycji najwięcej wniosków – ponad 40 proc. – rozpatrzono do 1 miesiąca, a tylko niespełna 10 proc. musiało poczekać na rozpatrzenie powyżej 3 miesięcy.
W XV edycji najszybciej decyzje kredytowe podejmowały: Millennium, mBank oraz PKO, najwolniej – Getin Noble Bank. Pod względem dostępności doradców klienta oraz komunikacji najlepiej oceniono: mBank, BPS oraz Millennium, najgorzej natomiast Alior Bank.

Deweloperów zapytano również o zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami. W ponad 40 proc. przypadków wystąpiła całkowita zgodność, natomiast całkowita niezgodność w ok. 5 proc. W tej kategorii najwyżej ocenione zostały: Millennium, mBank oraz PKO. Najsłabiej wypadł Pekao.

Ocenie poddano również warunki podpisanej umowy kredytowej. W pięciostopniowej skali (1 – bardzo niekorzystne, 5 – bardzo korzystne) najczęściej udzielaną odpowiedzią była „4” (ponad 30 proc.). Najwyższą notę „5” przyznano w nieco ponad 20 proc. przypadków. Żaden deweloper nie uważał, że warunki podpisanej umowy kredytowej były bardzo niekorzystne. W tej kategorii najlepiej oceniono: Getin Noble Bank, PKO BP oraz Pekao, natomiast najgorzej – Millennium.

Ankietowanych zapytano również o ocenę współpracy w czasie realizacji inwestycji. Najwięcej deweloperów (44,4 proc.) podało, że banki elastycznie podchodziły do przyjętych warunków i były gotowe je renegocjować w razie potrzeby. Jedynie niewielki odsetek (5,6 proc.) podmiotów finansowych w ogóle nie dopuszczało możliwości renegocjacji przyjętych wcześniej warunków. Tutaj najwyżej oceniono: PKO BP, mBank oraz Millennium, natomiast najniżej – BPS.

Na koniec deweloperów zapytano o sposób kontroli zakończenia etapu przedsięwzięcia deweloperskiego w ramach prowadzonego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Najlepsze noty uzyskały: Millennium, mBank oraz BPS, natomiast najgorsze – PKO BP.
Zsumowano wszystkie udzielone odpowiedzi. Najlepiej ocenione ogółem banki, które zajęły trzy pierwsze miejsca to:

  1. mBank,
  2. PKO BP,
  3. Millennium.

Dla porównania w poprzedniej edycji podium wyglądało następująco: Getin Noble Bank, Millennium oraz PKO BP.
 

Źródło: KRN.pl | 2022-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażgaraże na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Lubelskidomy na sprzedaż powiat Krasnostawskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Siennicadomy na sprzedaż gmina Wydminydomy na sprzedaż w Studzienicydomy na sprzedaż w Wapnicydomy na sprzedaż w Wyszewie

Deweloperzy

);