Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredyty na urządzenia dla gmin

2008-12-11

Kredyty na urządzenia dla gmin

Gminy mogą uzyskać kredyty na urządzenia i obiekty komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Gminy mogą uzyskać kredyty na urządzenia i obiekty komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu – donosi „Gazeta Prawna”. Możliwość ubiegania się o kredyt na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wprowadziła ustawa z 26 października 1995 r. – przypomina dziennik. Zgodnie z ustawą, gmina może uzyskać kredyt do wysokości 70 proc. kosztów potrzebnych na realizację tego zadania i musi spłacić go w ciągu 15 lat. Przedmiotem kredytowania mogą być wszelkie obiekty, urządzenia czy sieci rozprowadzające, służące budownictwu mieszkaniowemu, dzięki któremu zostanie zwiększona liczba budynków i mieszkań. Mogą to być sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, gazowe, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, ujęcia wody, oczyszczalnie ścieków, a nawet drogi i dojazdy. Szczegółowe zasady udzielania kredytów określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 listopada 2007 r.

Wnioski o kredyt przyjmowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego, każdego roku w terminie od 1 stycznia do 30 listopada – czytamy. Gmina musi przedstawić weksel in blanco z deklaracją wekslową lub hipotekę na nieruchomości stanowiące jej własność, jako zabezpieczenie spłaty kredytu. Ponadto bank wymaga cesji praw z polisy ubezpieczenia od ryzyk budowlanych, wykupionej na okres realizacji inwestycji. W zamian gminy mogą uzyskać bardzo korzystne oprocentowanie – w całym okresie kredytowania według stałej stopy procentowej, ustalonej w stosunku rocznym w wysokości 1 proc. Od 1997 r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił blisko 100 kredytów, na kwotę przekraczającą 104 mln złotych, dzięki środkom pochodzącym z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego – dodaje dziennik.

 

Źródło: „Gazeta Prawna” 10.12.2008 | 2008-12-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy na sprzedażhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Białostockidomy na wynajem powiat Białogardzkilokale użytkowe na wynajem gmina Miękiniadomy na wynajem gmina Kościerzynadomy na sprzedaż w Karolinowiemieszkania na sprzedaż w Kukawkachdomy na sprzedaż w Ruszkowie

Deweloperzy

);