Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredyt we frankach szwajcarskich wciąż opłacalny

2007-02-19

Kredyt we frankach szwajcarskich wciąż opłacalny

Różnice w oprocentowaniu kredytów we frankach szwajcarskich i w złotych są coraz mniejsze, ale nadal bardziej opłaca się zadłużać w szwajcarskiej walucie.


Różnice w oprocentowaniu kredytów we frankach szwajcarskich i w złotych są coraz mniejsze, ale nadal bardziej opłaca się zadłużać w szwajcarskiej walucie – twierdzi „Gazeta Prawna”.

Jak czytamy, rata kredytu w popularnych CHF-ach, w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 20 lat jest o 185 zł niższa od miesięcznej spłaty kredytu w złotych. Tę różnicę mógłby zniwelować wzrost kursu franka o 14 proc., z obecnego 2,46 zł do 2,85 zł. Na to się jednak nie zanosi, ponieważ analitycy spodziewają się, że złoty nadal będzie mocny. Opłacalność kredytu we frankach znikłaby również w momencie, gdyby jego oprocentowanie wzrosło o 1,7 pkt proc., a więc do poziomu 5,2 proc., ponieważ doliczając tzw. spread (ok. 0,3 pkt proc.), czyli ukryty koszt kredytów walutowych, jego realne oprocentowanie sięgnęłoby 5,5 proc., a więc tyle, ile wynosi przeciętne oprocentowanie kredytu w złotych. Prognozy analityków nie przewidują jednak takiego scenariusza.

– Kredyt we frankach nadal jest bardziej opłacalny, nie tylko ze względu na bieżącą sytuację na rynku walutowym i stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę na relacje między frankiem a euro, ponieważ za kilka lat będziemy zarabiać we wspólnej walucie, a wtedy kredyt we frankach jest praktycznie pozbawiony ryzyka kursowego. Co więcej, można założyć, że stopy w Szwajcarii będą niższe niż w strefie euro. Tak było dotychczas, szwajcarski bank centralny utrzymywał stopy na poziomie średnio o 1,5 pkt proc. niższym niż w strefie euro – uważa rozmówca dziennika, Maciej Kossowski z firmy Expander.

Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która może zadecydować o wyborze waluty kredytu – dodaje dziennik. Zgodnie z rekomendacją nadzoru bankowego, od lipca ubiegłego roku osoba zadłużająca się w walucie obcej musi wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Dostępna kwota kredytu liczona jest przy założeniu, że stopa procentowa dla kredytu walutowego jest równa co najmniej oprocentowaniu kredytu złotowego, a kapitał kredytu jest wyższy o 20 proc.".

Jak czytamy dalej, Polacy nadal chętnie zaciągają kredyty we frankach szwajcarskich. W ubiegłym roku kilka banków odnotowało jednak spadek popularności kredytów w tej walucie. Na przykład w PKO BP udział kredytów we frankach szwajcarskich w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 62 proc, w drugim – 55 proc, a w trzecim – już tylko 41 proc. W Santander Consumer Banku nastąpił spadek z 85 do 55 proc, w Kredyt Banku – z 75 do 50 proc. Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Monika Krześniak, współpraca Paweł Czuryło, „Gazeta Prawna”, 19.02.2007 | 2007-02-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniagaraże na sprzedażgaraże na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Ryckilokale użytkowe na wynajem powiat Ełckidomy na wynajem gmina Czaplinekdomy na sprzedaż gmina Mszana Dolnadomy na sprzedaż w Morgachdomy na wynajem w Czerminiemieszkania na sprzedaż w Marcelewo

Deweloperzy

);