Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniec bonifikat przy sprzedaży mieszkań komunalnych?

2007-02-20

Koniec bonifikat przy sprzedaży mieszkań komunalnych?

Ponad 20 tys. krakowskich rodzin zostało pozbawionych możliwości wykupu swojego mieszkania za 10 proc. wartości rynkowej. To skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, likwidującego bonifikatę przy sprzedaży mieszkań komunalnych.

Ponad 20 tys. krakowskich rodzin zostało pozbawionych możliwości wykupu swojego mieszkania za 10 proc. wartości rynkowej – informuje „Gazeta Krakowska”. To skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, likwidującego bonifikatę przy sprzedaży mieszkań komunalnych.

Jak podaje „Gazeta Krakowska”, bonifikata przysługiwała mieszkańcom budynków komunalnych, zbudowanych przed 1990 r. Począwszy od 2003 r., wszyscy najemcy mieszkań komunalnych, zbudowanych (lub remontowanych) przed 1990 r., posiadający umowy najmu na czas nieokreślony, mogli kupić mieszkania od gminy za 10 proc. ich rynkowej wartości. Przez ostatnich 15 lat po preferencyjnych cenach mieszkania kupiło ponad 26 tys. rodzin. Mogłoby to zrobić kolejnych 20 tys., wnioski zdążyło już złożyć ponad 2,5 tys. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że bonifikaty są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości podmiotów wobec prawa (gdyż nie przysługują wszystkim), a także z zasadą racjonalnego gospodarowania mieniem – czytamy. (...) Pozew w WSA złożyła kancelaria adwokacka, reprezentująca jednego ze współwłaścicieli kamienic, w której udziały ma też miasto. Nie chodziło bynajmniej o bonifikaty, ale o zniesienie współwłasności. Powód chciał wykupić gminną część kamienicy, miasto przeprowadziło podział nieruchomości – tak żeby mieszkańcy lokali, które pozostaną komunalne, mogli je wykupić z bonifikatą. Tymczasem sąd uznał, że bonifikaty są niezgodne z prawem.

Miasto zamierza odwołać się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale do czasu jego orzeczenia udzielanie bonifikat zostało zawieszone. Mieszkańcy innych miast Polski – przypomina dziennik – nadal mogą wykupywać mieszkania komunalne ze zniżką. Witkowicz zapowiedziała, że miasto odwoła się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do czasu orzeczenia NSA bonifikata nie będzie jednak obowiązywać. Dodajmy, że mieszkańcy innych miast Polski nadal mogą wykupywać mieszkania komunalne ze zniżką.

Źródło: „Gazeta Krakowska”, 15.02.2007 | 2007-02-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażgaraże na wynajemmieszkania na zamianędomy na sprzedaż powiat Czarnkowsko-Trzcianeckilokale użytkowe na wynajem powiat M. Płockmieszkania na wynajem gmina Bukdomy na sprzedaż gmina Łabowadomy na wynajem w Węglewicachdomy na wynajem w Suchoczasachdomy na sprzedaż w Izbicy

Deweloperzy