Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kolejna podwyżka stóp procentowych – czekają nas jeszcze wyższe raty kredytów

Anna Sadkowska-Rojek | 2022-01-05

Kolejna podwyżka stóp procentowych – czekają nas jeszcze wyższe raty kredytów
RPP po raz czwarty od jesieni 2021 r. podniosła stopy procentowe – jak odbije się to na rata

Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych NBP. Stopy wzrosną o 0,5 pkt proc.

Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się 4 stycznia br., zapadła decyzja o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Uchwała ma wejść w życie z dniem 5 stycznia br.

Stopy NBP wzrosną do następujących poziomów:

  • stopa referencyjna – 2,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa – 2,75 proc. w skali rocznej,
  • stopa depozytowa – 1,75 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskontowa weksli – 2,30 proc. w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli – 2,35 proc. w skali rocznej.

W dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP. Jednocześnie jednak, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Radę Polityki Pieniężnej.

Efektem walki z szalejącą inflacją będą więc nie tylko wyższe raty dotychczas spłacanych kredytów hipotecznych, ale i trudności w zaciąganiu nowych zobowiązań na większe sumy. Z najniższego w historii poziomu stawka referencyjna przekroczyła już wartości sprzed pandemii. Niestety, liczne prognozy wskazują, że to prawdopodobnie nie ostatnia czekająca nas w najbliższym czasie podwyżka stóp procentowych NBP. RPP zapowiada, że w kolejnych miesiącach nadal będzie pracować nad obniżeniem inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie.  

Źródło: KRN.pl | 2022-01-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdomy na sprzedażmieszkania na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Działdowskidomy na wynajem powiat Nyskimieszkania na wynajem gmina Policedomy na wynajem gmina Wołówdomy na sprzedaż w Pększyniemieszkania na wynajem w Kołczygłowachmieszkania na wynajem w Kwaśniowie Górnym

Deweloperzy

);