Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jak obecnie wykupić mieszkanie spółdzielcze

2007-08-01

Jak obecnie wykupić mieszkanie spółdzielcze

Od 31 lipca prawie milion lokatorów ma możliwość nabycia pełnej własności mieszkania po kosztach jego budowy. Zarządy spółdzielni mają obowiązek w ciągu trzech miesięcy zrealizować wniosek o przekształcenie lokalu.

Od 31 lipca prawie milion lokatorów ma możliwość nabycia pełnej własności mieszkania po kosztach jego budowy. Zarządy spółdzielni mają obowiązek w ciągu trzech miesięcy zrealizować wniosek o przekształcenie lokalu – informuje „Gazeta Prawna”.

Jak czytamy, 31 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873). Nowe przepisy wprowadzają kilkadziesiąt przełomowych zmian w zakresie funkcjonowania spółdzielni, w tym m.in. tańsze i szybsze przekształcenia mieszkań spółdzielczych w odrębną własność (...). Spółdzielcy, którzy posiadają mieszkania lokatorskie, otrzymają odrębną własność lokalu już po wpłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, którą spółdzielnia odprowadziła do państwowego budżetu. Oznacza to, że lokatorzy nabędą odrębną własność już za kilkadziesiąt złotych, a nie jak do tej pory – za kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Mieszkanie lokatorskie za kilkadziesiąt złotych będą mogli przekształcić jedynie ci, którzy spłacili zadłużenie związane z budową (uzupełnili wkład budowlany) i nie zalegają z czynszem czy innymi opłatami na rzecz spółdzielni (np. składki na fundusz remontowy, opłaty za wywóz śmierci) – podaje „Gazeta Prawna”. Do uzyskania odrębnej własności nie jest już konieczne uregulowanie zaległości związanych z pożyczkami zaciągniętymi na docieplanie bloków i inne prace modernizacyjne. Nie trzeba również spłacać przypadających na lokal części kredytów, które spółdzielnia zaciągnęła na remonty. Z nowych stawek skorzystają jednak wyłącznie ci, którzy złożyli wnioski o przekształcenie, a nie podpisali jeszcze umowy notarialnej.

Więcej informacji na ten temat oraz wzór wniosku o przekształcenie lokatorskiego prawa w odrębną własność w: „Gazecie Prawnej".

Źródło: „Gazeta Prawna”, 31.07.2007 | 2007-08-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęmieszkania na wynajemgaraże do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Świętochłowicemieszkania na wynajem powiat Będzińskidomy na sprzedaż gmina Ciechanowiecmieszkania na sprzedaż gmina Połczyn-Zdrójmieszkania na wynajem w Tarachachdomy na wynajem w Zwierzchówmieszkania na wynajem w Smolarach

Deweloperzy

);