Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Inwestorzy będą współfinansować budowę osiedlowej infrastruktury

2008-08-26

Inwestorzy będą współfinansować budowę osiedlowej infrastruktury

Gminy będą mogły uzależnić zgodę na inwestycję od zawarcia umowy urbanistycznej, w której prywatni inwestorzy zobowiążą się do sfinansowania infrastruktury takiej jak np. drogi czy przedszkola.

Gminy będą mogły uzależnić zgodę na inwestycję od zawarcia umowy urbanistycznej, w której prywatni inwestorzy zobowiążą się do sfinansowania infrastruktury takiej jak np. drogi czy przedszkola – informuje „Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby prywatni inwestorzy współfinansowali budowę lokalnych dróg osiedlowych, chodników, parków zieleni, a nawet przedszkoli. Takie rozwiązania przewidziano w projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak czytamy dalej, gminy określać będą lokalne parametry urbanistyczne, na podstawie których inwestorzy zaplanują swoje inwestycje. Parametry te mają precyzować intensywność zabudowy, sposób przeznaczeniu terenu, maksymalną wysokość zabudowy, minimalną liczbę miejsc parkingowych itp. W stosunku do terenów planowanych na cele budownictwa mieszkaniowego gmina w lokalnych parametrach urbanistycznych określi ponadto procentowy udział powierzchni terenów przeznaczonych na zieleń osiedlową i place zabaw oraz liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach proporcjonalnie do 1 tys. m kw. powierzchni całkowitej budowanych mieszkań.

Zgodnie z wyjaśnieniami Olgierda Dziekońskiego, wiceministra infrastruktury, kwestie te zostaną szczegółowo doprecyzowywane w umowie urbanistycznej, zawieranej pomiędzy gminą a inwestorem – podaje dziennik. W umowie trzeba będzie wskazać, w jakim terminie i w jaki sposób inwestor wykona inwestycje. Za niewypełnienie zobowiązań lub za ewentualne opóźnienia gmina będzie mogła pobrać od inwestora kary umowne. Jednocześnie przy zawieraniu samej umowy gmina będzie mogła zażądać zabezpieczenia przysługujących jej roszczeń o zapłatę zastrzeżonych kar umownych. Już w najbliższych dniach nowe propozycje resortu infrastruktury trafią do konsultacji. Ministerstwo chce, by nowelizacja obowiązywała od połowy przyszłego roku.

Źródło: „Gazeta Prawna” 26.08.2008 | 2008-08-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Zielonogórskilokale użytkowe na wynajem powiat Ostrołęckimieszkania na wynajem gmina Ożarowicemieszkania na wynajem gmina Kazimierz Dolnymieszkania na wynajem w Pamiątkowicemieszkania na wynajem w Bartoszewicachdomy na sprzedaż w Zatoki

Deweloperzy

);