Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

GUS: Firmy budowlane wciąż na plusie

2007-08-27

GUS: Firmy budowlane wciąż na plusie

Utrzymuje się obserwowana od 2004 r. poprawa koniunktury w budownictwie – wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Utrzymuje się obserwowana od 2004 r. poprawa koniunktury w budownictwie – wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Sytuacja w tym sektorze gospodarki w sierpniu oceniana była równie pozytywnie jak miesiąc wcześniej. Wpływają na to bardzo optymistyczne oceny dotyczące zarówno bieżącego, jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest bardzo dobrze, podobnie jak prognozy na najbliższe miesiące.

Znaczna część firm odnotowała w sierpniu wzrost liczby zamówień oraz produkcji. Sierpień jest też kolejnym miesiącem, w którym odnotowuje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych. To wszystko przekłada się na poziom zatrudnienia – wielu przedsiębiorców planuje w najbliższym czasie zwiększenie liczby pracowników. Popyt na roboty budowlano-montażowe ma też inny skutek – w porównaniu z prognozami z lipca przedsiębiorcy przewidują wolniejszy, choć nadal znaczący wzrost cen ich realizacji.

W sierpniu zaledwie 4 proc. badanych przedsiębiorstw nie odczuwało żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej. Największym problemem są – zdaniem właścicieli firm – koszty zatrudnienia (barierę tę zgłasza 59 proc. przedsiębiorstw, wobec 58 proc. w ubiegłym miesiącu i 50 proc. w sierpniu 2006 r.) oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników (58 proc. badanych przedsiębiorstw, wobec 45 proc. w sierpniu ub.r.). Wzrosło również znaczenie bariery związanej z kosztami materiałów (52 proc. firm, 27 proc. w sierpniu 2006 r.). Zmniejsza się natomiast znaczenie konkurencji ze strony innych firm.

Znaczne ożywienie w branży budowlanej przekłada się również na wyniki innych przedsiębiorstw. Niesłabnące zainteresowanie kredytami (zwłaszcza hipotecznymi) przyczyniło się do tego, że firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym najlepiej, spośród wszystkich przedsiębiorstw usługowych, oceniają swoją aktualną kondycję finansową.

Opracowanie: Joanna Geisler

Źródło: GUS | 2007-08-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadomy na zamianędomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat M. Chełmdomy na wynajem powiat M. Koszalinmieszkania na wynajem gmina Stara Kornicamieszkania na sprzedaż gmina Stara Kiszewadomy na wynajem w Osada-Wolimieszkania na sprzedaż w Wampierzowiedomy na sprzedaż w Pęglitach

Deweloperzy

);