Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Fiskus żąda podatku od zasiedzenia

2007-06-12

Fiskus żąda podatku od zasiedzenia

Nabywca własności nieruchomości w drodze zasiedzenia musi zapłacić fiskusowi podatek od spadków i darowizn. Nie może przy tym odliczyć kwoty wolnej od podatku.

Nabywca własności nieruchomości w drodze zasiedzenia musi zapłacić fiskusowi podatek od spadków i darowizn. Nie może przy tym odliczyć kwoty wolnej od podatku – podaje „Gazeta Prawna”.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem, nabywa własność w przypadku, gdy posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat (zasiedzenie) – przypomina dziennik. Od takiego nieodpłatnego nabycia należy uiścić podatek.

– Nabywca własności nieruchomości w drodze zasiedzenia jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn. Obowiązek w tym podatku powstaje dla nabywcy z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie – mówi dla „Gazety Prawnej” Marlena Kucińska, aplikant radcowski w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszona w Consortio LEX).

Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość nieruchomości pomniejszona o ewentualne obciążenia, np. w postaci prawa użytkowania. Należy ją ustalić według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia nieruchomości i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia – czytamy dalej – na wysokość podatku nie ma wpływu przynależność do określonej grupy podatkowej i tym samym nie mają tutaj zastosowania kwoty wolne od podatku określone w ustawie odrębnie dla każdej z tych grup.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Magdalena Majkowska, „Gazeta Prawna”, 12.06.2007 | 2007-06-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Przepiękny dom jednorodzinny
Oaza Bronowice
Enklawa Białowieska
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Działka inwestycyjna
Osiedle Lawendowa 3

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat M. Częstochowadomy na sprzedaż powiat Pruszkowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Zagrodnomieszkania na sprzedaż gmina Jedwabnomieszkania na wynajem w Szynkarzyźniedomy na wynajem w Wierzchowiskumieszkania na sprzedaż w Wielewie

Deweloperzy