Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dom – dobra inwestycja

2005-12-23

Dom – dobra inwestycja

Przez ostatnie dwa lata ceny mieszkań wzrosły w niektórych rejonach o ponad 100 proc. Ceny domów natomiast nie uległy w tym czasie zmianie. Wniosek nasuwa się sam, dobrze zlokalizowany dom to naprawdę dobra inwestycja, na której będzie można zyskać. Przy obecnym tempie wzrostu cen mieszkań, dom już teraz staje się atrakcyjną alternatywą.

Zakup nieruchomości to decyzja, której konsekwencje będziemy odczuwali przez długi czas. Przede wszystkim jest to inwestycja. Część klientów kupując, kieruje się tylko i wyłącznie perspektywą wzrostu wartości, ale są też klienci, dla których przede wszystkim liczy się komfort mieszkania lub użytkowania danej nieruchomości. Najbardziej zauważalny i odczuwalny wzrost wartości nastąpił do tej pory w segmencie mieszkań, i to nie tylko w szeroko pojętym centrum Krakowa, ale również na peryferiach. Ceny 7–10 tysięcy zł za m2 mieszkania w drugiej obwodnicy (rejon pomiędzy Alejami Trzech Wieszczy a Dietla, włącznie z Kazimierzem) już nikogo nie dziwią. Część klientów już zaczyna rozważać – czy kupić mieszkanie, czy może zdecydować się na dom? Niedawno pośredniczyliśmy w sprzedaży dwupokojowego mieszkania w centrum o powierzchni 79 m2 za 72 tysiące zł. Za kwotę przeznaczoną na zakup średniej wielkości mieszkania w centrum można nabyć dom położony w granicach miasta, często w tzw. dobrym miejscu. To w tym właśnie, niedocenionym do tej pory segmencie rynku nieruchomości, powinien nastąpić w najbliższym czasie wzrost cen. Przez ostatnie dwa lata ceny mieszkań zwiększyły się w niektórych rejonach o ponad 100 proc. Ceny domów natomiast nie uległy w tym czasie zmianie (przynajmniej – jak do tej pory – nie aż tak zauważalnej jak ceny mieszkań). Wniosek nasuwa się sam, dobrze zlokalizowany dom to naprawdę dobra inwestycja, na której kupujący nie straci, a będzie mógł zyskać. Już w tej chwili obserwujemy przesuwanie się popytu z rynku mieszkań na rynek domów i działek budowlanych.

Oczywiście domy wybudowane w latach 1960–1990 będą interesujące dla kupującego tylko i wyłącznie, gdy ich cena będzie atrakcyjna, lub gdy będą położone w świetnym miejscu. Jednak najlepszą inwestycją są domy wybudowane po 1990 roku z uwagi na powszechną dostępność lepszych jakościowo materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nieruchomości te są również ciekawsze pod względem zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Jednak na próżno szukać takich domów w lokalizacjach, które cieszą się dużym i stale wzrastającym powodzeniem: na osiedlu Oficerskim (gdzie przeważa klasyka – piękne domy w stylu rezydencji na dużych działkach), Olszy, Olszy II i w Łobzowie. W tych rejonach starszy dom można bez problemu kupić w granicach 500–800 tysięcy zł. Podobnie jak nowszy dom na Klinach, w Borku, Bronowicach czy Swoszowicach. Rejony te przeżywają znaczny wzrost zainteresowania kupnem, co w konsekwencji w niedługim czasie spowoduje wzrost cen. Przy obecnym tempie wzrostu cen mieszkań, dom już teraz staje się atrakcyjną alternatywą. Nawet kosztem przebudowy i remontów (w przypadku domów starego typu) i czekania na niezbędne pozwolenia. Na koniec kilka przykładów: ul. Katowicka – bliźniak o pow. 170 m2 na działce o pow. 3 ar za 690 tysięcy zł; Azory – bliźniak o pow. 250 m2, dz. 2,13 ar za 650 tysięcy zł; Swoszowice – piękny nowy wykończony dom o pow. 331 m2, widokowa działka 7,67 ar w cenie 850 tysięcy zł, Kliny, Polana Żywiecka – w zależności od stanu wykończenia od 500 tysięcy za stan surowy do 830 tysięcy zł za luksusowo wykończony dom.

Rafał Renduda – Ober-Haus Wadowicka

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 25/2005 | 2005-12-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianędomy na wynajemdomy na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Słubickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Chełmskilokale użytkowe na wynajem gmina Masłówmieszkania na wynajem gmina Miedziana Góradomy na wynajem w Odargowiedomy na wynajem w Brześciemieszkania na sprzedaż w Nowej Wsi Wielkiej

Deweloperzy

);