Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czynsz najmu małych domów rośnie szybciej niż dużych

Emilia Rudzka | 2021-05-18

Czynsz najmu małych domów rośnie szybciej niż dużych

W ciągu ostatniego roku w większości największych polskich miast wzrosła od 10 proc. do 60 proc. cena ofertowych stawek najmu domów o powierzchni do 125 mkw. Wolniej drożał najem większych domów.

Najem małych domów droższy niż dużych mieszkań

Jak wynika z analizy Bankier.pl przeprowadzonej na podstawie danych serwisu nieruchomości Otodom w marcu 2021 roku najtaniej domy o powierzchni od 60 do 100 mkw. można było wynająć w Bydgoszczy (średnio 2100 złotych za miesiąc). Najdrożej w tej kategorii uplasowała się Warszawa (średnio 4380 złotych za miesiąc). 


W Bydgoszczy i Warszawie w marcu największe stawki dotyczyły mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw. Podobną sytuację odnotowano w Krakowie.

W pozostałych siedmiu analizowanych miastach średnie stawki najmu domów o powierzchni od 60 do 100 mkw. były wyższe niż średnie ceny ofertowe dużych mieszkań (od 60 do 90 mkw.). W Gdańsku ta różnica wynosiła ok. 15 proc., natomiast w Katowicach i Lublinie nawet 71 proc.

W ubiegłym roku taką sytuację odnotowano jedynie w Szczecinie.

Największe podwyżki za najem domów o powierzchni do 100 mkw. odnotowano latem 2020 roku oraz w dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku. W marcu wzrosty te były już niższe i w porównaniu do lutego oscylowały na poziomie 0,1-2,7 proc.


Spadek cen najmu średnich domów

W większości analizowanych miast w przypadku domów o powierzchni od 100 do 125 mkw. również odnotowano kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen najmu. Obniżki natomiast dotyczyły głównie domów o powierzchni od 125 do 150 mkw. W sześciu spośród największych polskich miast odnotowano spadki średniej ceny ofertowej w porównaniu do marca 2020 roku. W Łodzi oraz Lublinie obniżka r/r przekroczyła pułap 40 proc.

W marcu 2021 roku na podstawie dostępnych danych odstępne domów o powierzchni od 125 do 150 mkw. wyceniono na ok. 12 proc. mniej w porównaniu do cen ofertowych najmu domów o powierzchni poniżej 100 mkw.

Nieco innym przypadkiem jest Kraków. Tutaj średnie ceny najmu domów o powierzchni od 125 do 150 mkw. w ciągu roku wzrosły o 80 proc. Po raz pierwszy ich wysokość przekroczyła 7 000 złotych za miesiąc.

Źródło: KRN.pl | 2021-05-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Renia ⋅ 18-05-2021 | 16:23

Ok

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniakamienice do kupieniakamienice na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Lipskimieszkania na sprzedaż powiat Aleksandrowskimieszkania na sprzedaż gmina Choczewomieszkania na wynajem gmina Bartniczkadomy na wynajem w Psarachdomy na wynajem w Grabiniemieszkania na wynajem w Boryszewie

Deweloperzy

);