Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Czy gospodarstwa domowe podołają spłacie kredytów?

Adrianna Szydło | 2019-06-14

Czy gospodarstwa domowe podołają spłacie kredytów?
Raport KNF dotyczy kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała raport przedstawiający wyniki badania portfela kredytów mieszkaniowych.

KNF opublikowała wyniki badania portfela kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Raport zawiera informacje o ich strukturze na koniec 2018 r. Badaniem objęto 35 banków komercyjnych oraz kilka instytucji kredytowych, które zajmują znaczącą pozycję na rynku kredytów mieszkaniowych.

W 2018 r. banki udzieliły 2,2 mln kredytów mieszkaniowych, których łączna kwota wynosiła 406,4 mld zł. Największy w tych wartościach udział mają pożyczki złotowe, bo aż ponad 74 proc. Przeciwnie sprawa się ma z zobowiązaniami w obcych walutach. Ich wartość oraz liczba ulega zmniejszeniu. Na koniec ubiegłego roku aktywnych było 555,9 tys. kredytów walutowych. Znaczną większość stanowią kredyty we frankach szwajcarskich – aż 457, 3 tys. Z raportu wynika też, że przeważają kredyty o czasie zapadalności do 20 lat.

W 2018 r. odnotowano poprawę struktury portfela kredytowego. Stanowić może o tym zmniejszona liczba i wartość kredytów, których wskaźnik LTV, czyli stosunek wysokości kredytu do wartości jego zabezpieczenia, był większy niż 80 proc. Pomimo poprawy, która jest konsekwencją wzrostu cen nieruchomości, eksperci obawiają się, czy domowe gospodarstwa poradzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań finansowych.

 

 


 

Źródło: KRN.pl | 2019-06-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniamieszkania na wynajem powiat Polickimieszkania na sprzedaż powiat Strzelecko-Drezdeneckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Brzeskolokale użytkowe na sprzedaż gmina Podedwórzemieszkania na wynajem w Boczkach Domaradzkichdomy na wynajem w Wymysłowiemieszkania na wynajem w Krupka

Deweloperzy

);