Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ciąg dalszy kredytowej hossy

2007-01-29

Ciąg dalszy kredytowej hossy

W tym roku banki udzielą kredytów hipotecznych na 57 mld zł. Co robią, by wygrać walkę o klienta? – można przeczytać w raporcie Money.pl

W tym roku banki udzielą kredytów hipotecznych na 57 mld zł. Co robią, by wygrać walkę o klienta? – można przeczytać w raporcie Money.pl.

Jak czytamy, kredyty hipoteczne to obecnie najdynamiczniej rozwijający się rynek usług bankowych w Polsce. Tylko w 2006 roku banki udzieliły ich na kwotę ponad 41 mld złotych. W tym roku ruch w interesie nie osłabnie. Według szacunków Związku Banków Polskich wartość kredytów udzielonych w 2007 r. sięgnie aż 57 mld zł.

Ogromne zmiany, jakie w ostatnich kilku latach nastąpiły na rynku kredytów hipotecznych, to przede wszystkim zasługa ogromnego popytu na mieszkania. W latach 90. zakup własnego M był praktycznie w 100 proc. finansowany ze środków własnych. Obecnie ponad 80 proc. transakcji jest realizowana przy udziale środków pożyczanych od banków.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na kredyty hipoteczne znacznie wzrosła konkurencja na tym rynku – przypomina Money.pl. To zaś wymogło na bankach docieranie do klientów o coraz niższych zarobkach. Pod koniec lat 90., aby otrzymać kredyt w wysokości 50 tys. złotych należało zarabiać średnio na rękę ok. 2000 zł lub znaleźć żyrantów o takich dochodach. W przypadku zaczynających się wtedy pojawiać w ofercie banków kredytów denominowanych w walutach obcych nie można było zarabiać mniej niż ok. 1500 zł. Dziś w przypadku takiego dochodu kredytobiorca może liczyć na kredyt powyżej 100 tys. zł w większości banków.

O skali rozwoju rynku świadczy także to, że dwa, trzy lata temu szczytem marzeń przy zaciąganiu kredytu hipotecznego było uzyskanie 30-letniego terminu spłaty. Obecnie jest to rynkowa norma, a w Lukas Banku, BOŚ, Fortis Banku lub Millennium Banku kredyt możemy spłacać nawet 35 lat (w tym ostatnim banku nawet 40 lat w przypadku kredytów złotówkowych).

Podobnie wygląda sytuacja z wysokością wymaganego przez bank wkładu własnego i oprocentowaniem kredytu hipotecznego. Zmianie uległo także podejście do kredytobiorców.

Więcej w Money.pl

Porównanie ofert kredytów hipotecznych zobacz

Źródło: Arkadiusz Droździel, Money.pl, 26.01.2007 | 2007-01-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemkamienice na zamianęinne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Bieszczadzkimieszkania na wynajem powiat Braniewskidomy na wynajem gmina Bierzwnikmieszkania na sprzedaż gmina Olszynadomy na wynajem w Szymiszów-Osiedledomy na sprzedaż w Witkowicachmieszkania na sprzedaż w Brzoskwinii

Deweloperzy

);