Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ceny najmu poszybowały w górę

Magdalena Hojniak | 2019-01-11

Ceny najmu poszybowały w górę
Ceny mieszkań wciąż drożeją

Nie tylko za zakup mieszkania w tym roku zapłacimy więcej. Ceny najmu zwiększyły się nawet o 25 proc.

O podwyżkach cen nieruchomości w 2019 r. mówiło się już od dawna. Teraz podejrzenia stały się rzeczywistością, z którą przyjdzie zmierzyć się zarówno kupującym mieszkania, jak i najemcom. W górę poszły bowiem nie tylko stawki sprzedażowe, ale także wynajem. Kiedy poddamy analizie aktualne koszty, jakie trzeba ponieść wynajmując mieszkanie, zauważymy, że w odniesieniu do sytuacji sprzed 2 lat wzrosły one nawet o 25 proc. (przedstawione dane pochodzą z raportu ronin24.pl opracowanego na podstawie ofert portalu KRN.pl i dotyczą mieszkania o powierzchni 30 mkw.) 

Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w Gdyni, gdzie jeszcze w 2017 r. osoby zainteresowane wynajęciem mieszkania o powierzchni 30 mkw. płaciły średnio 1085 zł. Dzisiaj jest to już 1357 zł. Zjawisko obrazuje jednocześnie, jak wiele zmian zaszło na tamtejszym rynku. Trójmiasto staje się coraz bardziej popularne, jeśli chodzi o miejsce, gdzie koncentruje się strefa biznesowa. Nowe miejsca pracy i lokalny rozwój przyciągają tam zarówno inwestorów, jak i mieszkańców. 

 

 

Do wysokiego wzrostu cen doszło także na łódzkim rynku nieruchomości, co również jest związane z ewolucją gospodarczo-ekonomiczną miasta. Analizowanemu metrażowi w aktualnych ofertach najmu towarzyszy kwota 1095 zł. Choć jest to stosunkowa niska suma, w ostatnich latach urosła aż o 17,4 proc.  

 

 

Porównywalne wzrosty cen można zaobserwować w stolicach Wielkopolski i Małopolski, gdzie za kawalerkę najemcy płacą odpowiednio o 15,9 i 15 proc. więcej niż w 2017 r. Wynajem tego typu mieszkania w Poznaniu kosztuje 1254 zł, natomiast w Krakowie 1439 zł.

 

 

Niewiele mniejsze podwyżki objęły miasta w południowo-zachodniej części kraju. Zmiany cen nieruchomości przeznaczonych na wynajem w Katowicach i Wrocławiu wyniosły 13,5 oraz 12,1 proc. O ile różnica procentowa nie jest duża, o tyle kosz najmu znacząco się różni. Wrocław (1507 zł) bowiem jest o 211 zł droższy niż Katowice (1296 zł).

 

 

Zarówno pod względem zakupu, jak i wynajmu najdroższa pozostaje Warszawa. Wynajmując mieszkanie liczące 30 mkw. w stolicy Polski, trzeba zapłacić średnio 1855 zł, czyli aż o 760 zł więcej niż np. w Łodzi. Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich 2 lat cena zwiększyła się tylko o 8,7 proc. – w 2017 r. najemcy wydawali 1706 zł. 

 

 

Źródło: KRN.pl | 2019-01-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (7)

Kamilo ⋅ 27-11-2019 | 11:13

Bardzo ciekawy temat. Ja rozważam kupno lokalu usługowego oraz mieszkania pod wynajem. Jak dotąd zainteresowała mnie oferta www.osiedlebotanika.pl. Dysponują lokalami oraz mieszkaniami o różnym układzie i wielkości. Myślę, że jest to przyszłościowa i pewna inwestycja.

hb ⋅ 23-01-2019 | 10:23

Wynajem jest coraz droższy dlatego postanowiliśmy z mężem jedna wziąć kredyt i kupić własne mieszkanie. Przynajmniej nie będziemy ciągle płacić na kogoś. Wybraliśmy mieszkanie na osiedlu City Sfera od Robyga. Mam nadzieję że wszystko pójdzie sprawnie już planuje urządzenie mieszkania.

Zalany ⋅ 21-01-2019 | 13:49

Cenka, Lany, najem to zysk najemcy bez kosztów eksploatacji czyli media, śmieci, sprzątanie itp,

Micky ⋅ 19-01-2019 | 19:01

W artykule nie przytacza się źródła tych statystyk, strata czasu, żeby to w ogóle czytać. Wykresy z legendą, której nie da się odczytać i też brak źródła, okresu czasu i wielkości próby to tylko świadczy jakie Kran ma zdanie na temat swoich klientów/czytelników.

Życiowy ⋅ 16-01-2019 | 11:39

Wiadomo, że w tego typu analizach nie uwzględnia się opłat administracyjnych czy za media, bo np. opłaty za media to kwestie indywidualne i stawki będą zależne od zużycia itd.

Lany ⋅ 15-01-2019 | 21:20

Słuszne pytanie postawiłaś Cenka. W tych wszystkich artykułach o cenach najmu autorzy nagminnie nie doprecyzowują jak jest liczony ten najem. A dla istoty sprawy info czy licza tylko koszt najmu czy najmu z eksploatacją jest powiedziałbym "very" istotny :)

Cenka ⋅ 15-01-2019 | 16:27

Czy te ceny sa cenami tylko za najem tzn.bez kosztów admin. i mediów?

Pokaż wszystkie komentarze (7)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Słupskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Średzkidomy na wynajem gmina Bierawalokale użytkowe na wynajem gmina Bieczdomy na wynajem w Królówcedomy na sprzedaż w Chmielewiedomy na sprzedaż w Laskowicach

Deweloperzy

);