Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ceny materiałów budowlanych pod lupą UOKiK-u

Anna Panikowska-Filipek | 2021-04-19

Ceny materiałów budowlanych pod lupą UOKiK-u
Materiały budowlane drożeją, niektóre odnotowały dwucyfrowy wzrost cen w stosunku r/r.

Od pewnego czasu można zaobserwować bardzo dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych i wykończeniowych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, mające sprawdzić, czy nie jest on wynikiem zmowy cenowej.

Wraz z następującym od kilku lat szybkim rozwojem sektora budownictwa, zwiększa się zapotrzebowanie na materiały budowlane. Te natomiast sukcesywnie drożeją – niektóre z nich zarejestrowały nawet dwucyfrowy wzrost cen, w stosunku do ubiegłego roku. Dotyczy to głównie styropianu. Prezes UOKiK-u, Tomasz Chróstny wszczął postępowanie sprawdzające, czy trend ten nie został wywołany zmową cenową oraz nadmiernym wykorzystywaniem pozycji lidera na rynku.

Zbadamy zachowania przedsiębiorców pod kątem zmów lub nadużywania pozycji dominującej. Niepokojące mogą być znaczące, nagłe wzrosty cen materiałów budowlanych. Chodzi przede wszystkim o weryfikację, czy podwyżki wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są skutkiem praktyk ograniczających konkurencję – tłumaczy Tomasz Chróstny.
 

Warto wspomnieć, że tego typu praktyki są nielegalne, ponieważ prowadzą do monopolizacji rynku oraz nieuczciwego windowania cen produktów. Stosowanie zmów cenowych i ograniczanie konkurencji podlega każe, wynoszącej do 10 proc. obrotu firmy. Oprócz styropianu, UOKiK weźmie pod lupę również ceny cementu i wapna. 

Źródło: Ceny materiałów budowlanych pod lupą UOKiK-u | 2021-04-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (4)

Marek ⋅ 21-04-2021 | 08:12

Hm...wiedziałem, znów ktoś napisze ; ,,,wina Tuska,,!!!.;))) Żenada!!!

***** po ⋅ 21-04-2021 | 06:16

Jak znowu zacznie rządzić Tusek to powie, że po wyborach to styropian może być i za 200 zł za paczkę. Rostowski będzie rechotał "bo piniendzy ni ma i nie będzie". A lud z błyskawicami będzie się cieszył.

***** pis ⋅ 20-04-2021 | 21:28

To samo chciałem napisać

ZEZ ⋅ 20-04-2021 | 14:17

pisowski nierząd i bajzel, to jest główny powód bałaganu na całym rynku i nie tylko w sektorze budowlanym, czy łobajtka dewelopera też sprawdzą?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażinne nieruchomości na zamianędomy na wynajemdomy na sprzedaż powiat M. Legnicalokale użytkowe na wynajem powiat Kwidzyńskimieszkania na wynajem gmina Koźmin Wielkopolskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Serokomlamieszkania na sprzedaż w Smólskodomy na wynajem w Woli Wielkiejmieszkania na wynajem w Młyniewo

Deweloperzy

);