Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Będą rachunki powiernicze

2008-06-09

Będą rachunki powiernicze

Przygotowywany jest projekt ustawy o umowach deweloperskich. Przewiduje on obowiązek finansowania inwestycji prowadzonej przez dewelopera przez rachunek powierniczy otwarty albo zamknięty.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekt ustawy o umowach deweloperskich. Przewiduje on obowiązek finansowania inwestycji prowadzonej przez dewelopera przez rachunek powierniczy otwarty albo zamknięty. Przygotowywany jest projekt ustawy o umowach deweloperskich. Przewiduje on obowiązek finansowania inwestycji prowadzonej przez dewelopera przez rachunek powierniczy otwarty albo zamknięty. Gromadzenie na rachunkach powierniczych ma zmniejszyć ryzyko związane z budową mieszkania – czytamy na łamach „Gazety Prawnej”.

Rachunek powierniczy to typ rachunku bankowego, na którym gromadzone są pieniądze powierzone deweloperowi budującemu mieszkanie. Umowę rachunku powierniczego zawiera bank z posiadaczem rachunku, zwanym powiernikiem. Natomiast środki na rachunek wpłacają osoby trzecie (nabywcy mieszkań), które nie są jednak stroną rachunku. Umowa określa warunki, jakie powinny zostać spełnione, aby pieniądze mogły zostać wypłacone posiadaczowi rachunku albo aby bank mógł realizować dyspozycje powiernika co do sposobu ich wykorzystania. W wypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko posiadaczowi rachunku, znajdujące się na tym rachunku środki nie mogą zostać zajęte. Są też wyłączone z ewentualnej masy upadłości. Gdyby posiadacz rachunku zmarł, to pieniądze nie wchodzą do spadku.

Projekt ustawy o umowach deweloperskich przewiduje, że konsumenci będą mogli gromadzić pieniądze na poczet przyszłego mieszkania na rachunkach powierniczych zamkniętych lub otwartych. Z rachunku otwartego pieniądze wypłacane mają być deweloperowi po zamknięciu kolejnych etapów budowy. Sposób, termin wypłaty i wysokość transzy powinna być określona w umowach z bankiem i deweloperem. Gdy deweloper w określonym czasie nie wywiąże się z kolejnego etapu budowy, to wówczas należnej transzy nie otrzyma. Pieniądze pozostaną na rachunku otwartym, dzięki czemu konsument nie zapłaci za niewykonane prace. Dopiero gdy deweloper z opóźnieniem zrealizuje zadanie, bank uruchomi pieniądze – czytamy.

Należy jednak zaznaczyć, że koszt utrzymania rachunku powierniczego będą ponosić osoby nabywające mieszkania.

Źródło: „Gazeta Prawna” 09.06.2008 r. | 2008-06-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdomy na zamianędomy do kupieniamieszkania na wynajem powiat Mieleckidomy na sprzedaż powiat Pilskimieszkania na wynajem gmina Wyszkidomy na sprzedaż gmina Górznomieszkania na wynajem w Dołubowo-Wyrębachmieszkania na wynajem w Jabłonicymieszkania na wynajem w Janowo-Olędry

Deweloperzy

);