Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Analiza rynku: krakowskie kamienice

Maria Gil | 2021-12-31

Analiza rynku: krakowskie kamienice
Od 2015 roku krakowskie kamienice podrożały o 78 proc.

Krakowskie kamienice uchodzą za wizytówkę stolicy Małopolski. Choć pandemia przyczyniła się do zmniejszenia popytu na tego typu nieruchomości, ich ceny nie zmalały. W 2020 roku mkw. najdroższej kamienicy zlokalizowanej w obrębie Starego Miasta kosztował niemalże 30 tys. zł.

Krakowskie kamienice i rekordy cenowe

Rynek tych wyjątkowych nieruchomości i zmiany, jakie na nim nastąpiły w 2020 roku, przeanalizował rzeczoznawca majątkowy Krzysztof Bartuś z MRN.pl. Z jego raportu wynika, że wysokie zainteresowanie zabytkowymi budynkami – mimo pandemii – to efekt hossy mieszkaniowej, nieopłacalności lokat bankowych i bardzo niskiego ryzyka inwestycyjnego. Od 2015 roku krakowskie kamienice podrożały już o 78 proc. Do najdroższej transakcji doszło w rejonie Starego Miasta, gdzie inwestor z branży hotelowej wykupił od instytucji kościelnej kamienicę o powierzchni 5 tys. mkw. za 25 mln zł.

Niezwykłe walory architektoniczne i wyjątkowa historia budynków skłaniają inwestorów do wykupu i przekształcania nieruchomości na luksusowe hotele i aparthotele oraz lokale gastronomiczne i handlowe. Mimo iż chętnych nie brakuje, a właściciele kamienic są skorzy do odsprzedaży, nieraz blokują ich procedury spadkowe i przedłużające się ustalenia stanów prawnych nieruchomości.

Pandemia przyczyniła się do zmniejszenia ilości transakcji zawartych w tym segmencie rynku. W efekcie obniżyła się również wartość obrotu (w 2020 r. wyniósł on 200 mln zł, z czego koszty zakupu całych kamienic stanowiły 160 mln zł – tyle, ile łącznie wydano na ten cel w 2018 i 2019 roku).W ubiegłym roku ceny zabytkowych nieruchomości wyniosły kolejno:

  • w rejonie Starego Miasta (od Rynku Głównego po Planty) – od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł za mkw.,
  • w obrębie Śródmiasta (bez Starego Miasta) – od 6 do ponad 11 tys. zł za mkw. (średnia cena – 9,6 tys. zł za mkw.),
  • w rejonie Krowodrzy – średnio 7,8 tys. zł za mkw.,
  • w obrębie Podgórza – średnio 7,3 tys. zł za mkw.

 


Najpopularniejsze lokalizacje zabytkowych kamienic


Historyczną zabudowę stolicy Małopolski tworzy obecnie ok. 10 tys. kamienic wybudowanych jeszcze przed 1945 rokiem. Większość z nich znajduje się w obrębie otoczonego Plantami Starego Miasta oraz w przedwojennych częściach Śródmiasta, Krowodrzy i Podgórza.

I dzielnica Krakowa cieszy się największym zainteresowaniem turystów i może „pochwalić się” najwyższymi cenami. Za najbardziej prestiżowe adresy uważa się Rynek Główny i Mały Rynek oraz ulice: Szewską, Grodzką i Floriańską. W pozostałych częściach miasta inwestorów przyciągają kamienice zlokalizowane w obrębie dzielnicy Kazimierz, a więc Plac Nowy oraz ulice: Krakowska, Szeroka i Starowiślna, a idąc dalej, także Długa, Pawia, Stradomska, Karmelicka i Zwierzyniecka.

Równie atrakcyjnym adresem pod rozwój biznesu usługowego, hotelowego czy gastronomicznego jest też Salwator, teren wokół Parku Krakowskiego i ulice: Wrocławska, Krakowska, Lea i Mazowiecka. Natomiast deweloperów mieszkaniowych, przez wzgląd na ogromne walory wizualne, przyciągają bulwary wiślane. Nowe inwestycje powstają ostatnio w obrębie osiedla Dębniki, Wzgórza Lasoty i ulic: Limanowskiego oraz Kalwaryjskiej. 

Źródło: KRN.pl | 2021-12-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);