Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

3 mln mieszkań legło w gruzach

2005-11-25

3 mln mieszkań legło w gruzach

Doradca ekonomiczny premiera Kazimierza Marcinkiewicza Marek Zuber stwierdził, że plan budowy 3 mln mieszkań jest nierealny, gdyż budżet nie jest w stanie sfinansować dopłat do obiecywanych supertanich kredytów mieszkaniowych dla rodzin o niskich i średnich dochodach

Doradca ekonomiczny premiera Kazimierza Marcinkiewicza Marek Zuber stwierdził, że plan budowy 3 mln mieszkań jest nierealny, gdyż budżet nie jest w stanie sfinansować dopłat do obiecywanych supertanich kredytów mieszkaniowych dla rodzin o niskich i średnich dochodach – donosi na swych łamach „Gazeta Wyborcza”. Rządowy program kredytowy ma powstać, ale będzie znacznie odbiegał od tego, który był prezentowany przez PiS w czasie kampanii wyborczej gdyż byłoby to niebezpieczne dla finansów państwa.
W założeniach politycy PiS zapowiadali, że rodziny o niskich i średnich dochodach będą mogły kupić sobie skromne lokum za nie więcej niż 100 tys. zł, np. dla rodziny z trójką dzieci – do 50 m kw. Podstawą miał być wieloletni kredyt poręczany przez państwo. Miało ono także pomagać w spłacie tego kredytu. Oprocentowanie nie przekraczałoby 3 proc. w skali roku, a spłata nie pochłaniałaby więcej niż 6 proc. kwoty kredytu rocznie. Miesięczna rata kapitałowo-odsetkowa od kredytu 100 tys. zł miała nie przekroczyć 500 zł. Dotacja do tego typu kredytów narastałaby lawinowo i w 2012 r. budżet państwa musiałby wydać na ten cel 18 mld zł, przy założeniu, że utrzymają się obecne stopy procentowe.
Jak czytamy dalej w opinii przedsiębiorców budowlanych, dopóki nie wzrośnie radykalnie podaż terenów budowlanych i nie zostaną uproszczone procedury ani zlikwidowana biurokracja w urzędach, żadne kredyty, choćby i dotowane przez państwo, nie rozkręcą budownictwa mieszkaniowego. Obecnie, od strony finansowej nie jest żadnym problemem budowa o 50 czy 100 tys. mieszkań więcej. Ale mimo że nawet w dużych aglomeracjach jest sporo terenów do zabudowania, nie ma planów zagospodarowania przestrzennego. Bez nich załatwienie pozwolenia budowlanego trwa o wiele dłużej, bo dodatkowo trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Minister transportu i budownictwa zapowiedział, że w pierwszej kolejności jego resort przygotuje nowe prawo budowlane, które znacznie uprości procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Obiecał też rozwiązania mające nakłonić gminy do szybszego uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego. Minister przyznał, że jeśli za trzy, cztery lata powstawać będzie po 170-180 tys. nowych mieszkań rocznie, będzie to sukces.

Źródło: „Gazeta Wyborcza” 24.11.2005 | 2005-11-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniamieszkania na zamianęgaraże na wynajemdomy na sprzedaż powiat Garwolińskilokale użytkowe na wynajem powiat Wolsztyńskimieszkania na sprzedaż gmina Bolimówlokale użytkowe na wynajem gmina Rogoźnodomy na sprzedaż w Żyrówkudomy na sprzedaż w Haczowiemieszkania na wynajem w Brzózki Małe

Deweloperzy

);