Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sonda KRN.pl: Rynek pierwotny czy wtórny?

KRN.pl | 2014-05-12 r.

Sonda KRN.pl: Rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek wtórny czy pierwotny – to dylemat, przed którym staje każda osoba rozpoczynająca poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek wtórny czy pierwotny – to dylemat, przed którym staje każda osoba rozpoczynająca poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania. Odpowiedź na pytanie, która z tych dwóch opcji jest lepsza, nie jest łatwa, bo za każdą z nich przemawiają inne argumenty. O udzielenie odpowiedzi na to pytanie poprosiliśmy w ostatniej sondzie użytkowników portalu KRN.pl. Jej wyniki wskazują na zdecydowaną przewagę osób, które, stojąc przed wyborem mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, zdecydowałyby się na lokal z tzw. drugiej ręki. Na taką opcję wskazało 72 proc. badanych. Z kolei nowe budownictwo wybrało 28 proc. respondentów.

Dlaczego inwestorzy są bardziej przekonani do mieszkań z rynku wtórnego, mimo iż ich średnie ceny metra kwadratowego są w największych miastach wyższe (np. Warszawa i Kraków) albo zbliżone do średnich cen metra kwadratowego lokali z rynku pierwotnego? Bez wątpienia ważnym czynnikiem jest tu fakt, że mieszkanie z tzw. drugiej ręki nie wymaga często nakładów na pokrycie kosztów wykończenia i wyposażenia. Dodatkowo osoba kupująca mieszkanie nie jest skazana na oczekiwanie na zakończenie takich prac, a do nowego lokalu może wprowadzić się praktycznie od razu. Oczywiście taką samą możliwość będą miały osoby, które w ofercie deweloperów wybiorą opcję wykończenia „pod klucz”. Taka usługa podnosi cenę mieszkania. Warto również pamiętać o tym, że nie każde mieszanie z rynku wtórnego nie będzie wymagało przeprowadzania remontów – to bardzo prawdopodobny scenariusz, szczególnie w przypadku, gdy decydujemy się na mieszkania starsze. Dlatego, uwzględniając niewielkie różnice w średnich cenach metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego, a także koszty z dostosowaniem lokalu (nowego bądź używanego) do naszych potrzeb, powinniśmy oszacować, która opcja będzie dla nas bardziej korzystna.

Wyk. 1. Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego [proc.]
Źródło: KRN.pl

Plusem zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest z pewnością także krótszy okres oczekiwania na udostępnienie nieruchomości. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której mieszkanie jest wynajęte i musimy czekać na wyprowadzenie się najemcy. Okres oczekiwania na mieszkanie z rynku pierwotnego jest z kolei w dużym stopniu uzależniony od poziomu zaawansowania prac budowlanych, a także tych związanych z urządzeniem mieszkania. Czas ten będzie najdłuższy, jeżeli zdecydujemy się na kupno lokalu na etapie tzw. dziury w ziemi.

Niekwestionowanym atutem mieszkań używanych jest fakt, że osoba planująca zakup może wcześniej je zobaczyć, poznać układ pomieszczeń i ich funkcjonalność. Zakup mieszkania od dewelopera często dokonywany jest jeszcze na etapie prowadzenia prac budowlanych, a w takim przypadku głównym źródłem informacji o wyglądzie mieszkania są projekty i wizualizacje, które mogą odbiegać od rzeczywistego wyglądu mieszkania.

Jednak mieszkania kupowane od deweloperów są zbudowane z nowoczesnych materiałów i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Na rynku wtórnym klient może liczyć na podobny standard wykonania tylko w przypadku, gdy zdecyduje się na kilkuletnie nieruchomości. Nowe inwestycje charakteryzują się ponadto lepszym otoczeniem – standardem jest to, że są ogradzane, monitorowane, a wokół nich znajdują się place zabaw czy ogólnodostępne miejsca do odpoczynku.

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy