Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jaką kwotę przeznaczyłbyś na zakup mieszkania?

KRN.pl | 2014-06-16 r.

Jaką kwotę przeznaczyłbyś na zakup mieszkania?

W ostatniej sondzie KRN.pl zadaliśmy naszym użytkownikom pytanie o to, jaką kwotę przeznaczyliby w chwili obecnej na zakup mieszkania.

W ostatniej sondzie KRN.pl zadaliśmy naszym użytkownikom pytanie o to, jaką kwotę przeznaczyliby w chwili obecnej na zakup mieszkania. Analiza jej wyników jest potwierdzeniem tego, że większość Polaków, stojąc przed decyzją o zakupie mieszkania, zdecydowałaby się na lokale najtańsze. Aż 30 proc. respondentów sondy wskazało bowiem, że na zakup mieszkania w chwili obecnej przeznaczyłoby kwotę nie większą niż 200 tys. zł. Takie preferencje użytkowników portalu KRN.pl nie mają jednak odzwierciedlenia w rzeczywistej sytuacji na rynku mieszkaniowym. W sposób szczególny dotyczy to rynków w największych miastach w kraju. Analiza średnich cen mieszkań z rynku pierwotnego pokazuje bowiem, że mieszkania, których całkowita cena wynosi mniej niż 200 tys. zł, stanowią tam niewielką część oferty deweloperów. Przykładowo z danych portalu KRN.pl wynika, że w 2013 r. takie lokale w Krakowie stanowiły niespełna 8 proc. całkowitej oferty. Oznacza to, że osoby, które chciałyby dokonać zakupu nowego mieszkania w takiej kwocie, będą mieć spore problemy ze znalezieniem lokalu spełniającego ten warunek. Trzeba również liczyć się z tym, że takie lokale bardzo szybko znajdują nowych nabywców, dlatego, jeżeli inwestorzy znajdą odpowiednie mieszkanie, będą zmuszeni do podjęcia bardzo szybkich kroków.

Większe szanse na zakup mieszkania w preferowanej kwocie będą mieć zatem osoby, które w sondzie wskazały na opcję „do 250 tys.” (16 proc. respondentów) lub „do 300 tys. zł” (16 proc. respondentów). Takich mieszkań w ofercie sprzedaży znajduje się bowiem znacznie więcej.

Stosunkowo dużą grupę stanowią również osoby, które zdeklarowały w sondzie KRN.pl, że na zakup mieszkania byłyby skłonne przeznaczyć ponad 400 tys. zł. Takie osoby stanowiły 14 proc. wszystkich ankietowanych. Do tej grupy zaliczyć należy nabywców lokali luksusowych, którzy nie kupują mieszkania w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych, a dokonują zmiany posiadanego już lokalu na lepszy, o podwyższonym standardzie, lub też kupują kolejne mieszkanie, a to dotychczasowe przeznaczają pod wynajem. W tej grupie znajdują się również inwestorzy zagraniczni, którzy dostrzegają potencjał w inwestowaniu w nieruchomości w Polsce.

 

Jaką kwotę przeznaczyłbyś na zakup mieszkania?

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);