Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Księga wieczysta

Zasiedzenie źle wydzielonych gruntów?

W księdze wieczystej figuruje działka o powierzchni 1,37 ha (zgodnie z aktem zakupu), natomiast w ewidencji gruntów jest to o 750 mkw. mniej. Tak też wynika z pomiarów w terenie. Błąd powstał podczas wydzielania działki z terenów PFZ w 1983 r. Resztą przyległego gruntu obecnie zarządzają Lasy Państwowe. Dwóch innych sąsiadów to Zarząd Dróg Wojewódzkich i Wody Polskie. Czy jest szansa na ponowne rozgraniczenie i przywrócenie powierzchni działki według księgi wieczystej? Czy należy dokonać zmiany wpisu w księdze wieczystej według ewidencji gruntów?


Jak wskazują przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w przypadku niezgodności danych z ewidencji gruntów (w ustawie jest to ujęcie tożsame z „katastrem nieruchomości”) z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej, sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, dokonuje na wniosek właściciela lub z urzędu, w przypadku bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych ewidencji, sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych z ewidencji gruntów. Podstawą do oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są zatem dane z ewidencji. Rozpatrzenie wniosku o sprostowanie toczy się w trybie nieprocesowym i wiąże się z obowiązkiem dokonania opłaty sądowej w wysokości 60 zł.

Pod uwagę należy dodatkowo wziąć przepisy związane z zasiedzeniem nieruchomości. Jako że od błędnego wydzielenia działki minęło już 35 lat, a zgodnie z Kodeksem cywilnym, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem, nawet w tzw. złej wierze, nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość jako posiadacz samoistny (a więc włada rzeczą jak właściciel) od 30 lat. W przedmiotowej sprawie mogło już dojść do zasiedzenia źle wydzielonych gruntów.

Krzysztof Janowski
radca prawny
Kancelaria Janowski Markiewicz

2018-10-19

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Enklawa Białowieska
Oaza Bronowice
Osiedle Lawendowa 3
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****
Działka inwestycyjna

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniagaraże na wynajemhale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Bieszczadzkidomy na wynajem powiat Łódzki wschodnilokale użytkowe na sprzedaż gmina Wieczfnia Kościelnamieszkania na sprzedaż gmina Wietrzychowicedomy na wynajem w Wyspamieszkania na wynajem w Henrysiniemieszkania na wynajem w Jurgucie

Deweloperzy