Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Księga wieczysta

Zasiedzenie źle wydzielonych gruntów?

W księdze wieczystej figuruje działka o powierzchni 1,37 ha (zgodnie z aktem zakupu), natomiast w ewidencji gruntów jest to o 750 mkw. mniej. Tak też wynika z pomiarów w terenie. Błąd powstał podczas wydzielania działki z terenów PFZ w 1983 r. Resztą przyległego gruntu obecnie zarządzają Lasy Państwowe. Dwóch innych sąsiadów to Zarząd Dróg Wojewódzkich i Wody Polskie. Czy jest szansa na ponowne rozgraniczenie i przywrócenie powierzchni działki według księgi wieczystej? Czy należy dokonać zmiany wpisu w księdze wieczystej według ewidencji gruntów?


Jak wskazują przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w przypadku niezgodności danych z ewidencji gruntów (w ustawie jest to ujęcie tożsame z „katastrem nieruchomości”) z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej, sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, dokonuje na wniosek właściciela lub z urzędu, w przypadku bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych ewidencji, sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych z ewidencji gruntów. Podstawą do oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są zatem dane z ewidencji. Rozpatrzenie wniosku o sprostowanie toczy się w trybie nieprocesowym i wiąże się z obowiązkiem dokonania opłaty sądowej w wysokości 60 zł.

Pod uwagę należy dodatkowo wziąć przepisy związane z zasiedzeniem nieruchomości. Jako że od błędnego wydzielenia działki minęło już 35 lat, a zgodnie z Kodeksem cywilnym, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem, nawet w tzw. złej wierze, nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość jako posiadacz samoistny (a więc włada rzeczą jak właściciel) od 30 lat. W przedmiotowej sprawie mogło już dojść do zasiedzenia źle wydzielonych gruntów.

Krzysztof Janowski
radca prawny
Kancelaria Janowski Markiewicz

2018-10-19

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniakamienice na zamianędomy do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Żorymieszkania na sprzedaż powiat Żyrardowskimieszkania na wynajem gmina Lutocinlokale użytkowe na wynajem gmina Tyrawa Wołoskadomy na wynajem w Konradowiedomy na sprzedaż w Chorobelmieszkania na sprzedaż w Skawie

Deweloperzy

);