Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Rozwód i podział majątku

W czasie trwania małżeństwa zapisałem się do Spółdzielni Mieszkaniowej typu własnościowego. Wymagany wkład oraz wartość mieszkania zapłaciłem z majątku osobistego przedmałżeńskiego. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży nieruchomości i samochodu, które otrzymałem w spadku po Ojcu. Żona nie przyczyniła się w żadnej mierze do kosztów mieszkania, a nasze zarobki nie pozwalały na jakiekolwiek wpłaty. Ponadto Żona nie została ujęta w przydziale na mieszkanie. Został on wystawiony tylko na mnie. Czy mieszkanie to stanowi moją wyłączną własność z możliwością sprzedaży? Czy mogę przez zniesieniem współwłasności sprzedać to mieszkanie?

Jeżeli mieszkanie zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa w drodze przydziału (nabycie pierwotne) stanowi ono majątek dorobkowy małżonków, niezależnie od faktu, kto jest członkiem spółdzielni i w nim zamieszkuje. Sąd podczas postępowania rozwodowego dokona podziału majątku, tylko jeżeli byli małżonkowie będą zgodni co do sposobu podziału. W innym wypadku konieczne będzie oddzielne postępowanie sądowe. Bez podziału majątku dorobkowego mieszkanie to może Pan sprzedać tylko wraz z byłą żoną. Nie jest możliwa sprzedaż bez jej zgody.


2006-01-17

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędomy na wynajemhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Będzińskidomy na wynajem powiat Biłgorajskimieszkania na wynajem gmina Rzeczniówlokale użytkowe na wynajem gmina Mordydomy na wynajem w Jurkowiedomy na wynajem w Podkosaczemieszkania na wynajem w Smużyk

Deweloperzy

);