Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Księga wieczysta

Jak wprowadzić zmiany do księgi wieczystej?

W wyniku nadbudowy części wspólnej budynku jednorodzinnego, w którym były wyodrębnione już 2 lokale mieszkalne, powstały kolejne pomieszczenia. Umownie zostały one przyłączone do istniejących lokali. Objęta przebudową powierzchnia nieruchomości wspólnej służy właścicielom już wcześniej wyodrębnionych lokali. Nie ma konieczności zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W jaki sposób włączyć nadbudowaną powierzchnię pomieszczeń do istniejących lokali bez konieczności wyodrębnienia ich samodzielności? Jak dokonać zmian w księdze wieczystej? Nie chcemy kolejnych numerów lokali, budynek jednorodzinny może posiadać tylko 2 lokale. Chodzi o włączenie nowo powstałej powierzchni mieszkalnej – pomieszczeń przynależnych do istniejących lokali i uwidocznienie tego w księdze wieczystej.
 

W myśl ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej powinien odpowiadać stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali, wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela lokalu wyraża się więc ułamkiem, gdzie licznik odpowiada powierzchni lokalu, a mianownik powierzchni wszystkich lokali w nieruchomości. Zatem jak najbardziej jeżeli właściciele dokonali nadbudowy i chcą włączyć nadbudowane pomieszczenia do lokali, czy to jako część składową, czy jako pomieszczenie przynależne, będzie to miało wpływ na zmianę wysokości udziału związanych z lokalami w nieruchomości wspólnej.

Aby tego dokonać, konieczna jest aktualizacja inwentaryzacji budynku (inwentaryzacja powykonawcza – rzuty kondygnacji z zaznaczonymi nowymi pomieszczeniami). Na tej podstawie właściciele lokali zawrą umowę w formie aktu notarialnego, w wyniku którego pomieszczenia te zostaną określone jako pomieszczenia przynależne do lokali. W akcie notarialnym notariusz zawrze też wniosek do ksiąg wieczystych o dokonanie zmian w księgach wieczystych prowadzonych dla poszczególnych lokali i nieruchomości wspólnej.
 
Paweł Puch
prawnik
 

2018-07-30

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniakamienice na wynajemgaraże na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Bełchatowskidomy na sprzedaż powiat Kościańskidomy na wynajem gmina Tucznadomy na sprzedaż gmina Wolindomy na wynajem w Wronowiedomy na sprzedaż w Gąsówcedomy na sprzedaż w Wyszkowie

Deweloperzy

);