Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Księga wieczysta

Jak wprowadzić zmiany do księgi wieczystej?

W wyniku nadbudowy części wspólnej budynku jednorodzinnego, w którym były wyodrębnione już 2 lokale mieszkalne, powstały kolejne pomieszczenia. Umownie zostały one przyłączone do istniejących lokali. Objęta przebudową powierzchnia nieruchomości wspólnej służy właścicielom już wcześniej wyodrębnionych lokali. Nie ma konieczności zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W jaki sposób włączyć nadbudowaną powierzchnię pomieszczeń do istniejących lokali bez konieczności wyodrębnienia ich samodzielności? Jak dokonać zmian w księdze wieczystej? Nie chcemy kolejnych numerów lokali, budynek jednorodzinny może posiadać tylko 2 lokale. Chodzi o włączenie nowo powstałej powierzchni mieszkalnej – pomieszczeń przynależnych do istniejących lokali i uwidocznienie tego w księdze wieczystej.
 

W myśl ustawy o własności lokali udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej powinien odpowiadać stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali, wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela lokalu wyraża się więc ułamkiem, gdzie licznik odpowiada powierzchni lokalu, a mianownik powierzchni wszystkich lokali w nieruchomości. Zatem jak najbardziej jeżeli właściciele dokonali nadbudowy i chcą włączyć nadbudowane pomieszczenia do lokali, czy to jako część składową, czy jako pomieszczenie przynależne, będzie to miało wpływ na zmianę wysokości udziału związanych z lokalami w nieruchomości wspólnej.

Aby tego dokonać, konieczna jest aktualizacja inwentaryzacji budynku (inwentaryzacja powykonawcza – rzuty kondygnacji z zaznaczonymi nowymi pomieszczeniami). Na tej podstawie właściciele lokali zawrą umowę w formie aktu notarialnego, w wyniku którego pomieszczenia te zostaną określone jako pomieszczenia przynależne do lokali. W akcie notarialnym notariusz zawrze też wniosek do ksiąg wieczystych o dokonanie zmian w księgach wieczystych prowadzonych dla poszczególnych lokali i nieruchomości wspólnej.
 
Paweł Puch
prawnik
 

2018-07-30

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Enklawa Białowieska
Osiedle Lawendowa 3
Domy Piltza 16
Sand Hotel ****
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Oaza Bronowice

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajeminne nieruchomości do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Skierniewickidomy na sprzedaż powiat Opoczyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Rędzinydomy na wynajem gmina Chocianówmieszkania na sprzedaż w Łosiowiemieszkania na sprzedaż w Stokowo-Szerszeniedomy na sprzedaż w Kółku Żabieckim

Deweloperzy