Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Dziadkowie byli właścicielami 6 ha ziemi rolnej oraz domu mieszkalnego. Po ich śmierci spadkobiercami został mój ojciec wraz z pięciorgiem rodzeństwa. Postępowanie spadkowe nie zostało wszczęte. Proszę o informację, z jakimi kosztami sądowymi wiąże się przeprowadzenie takiego postępowania. A jeżeli ziemia rolna ma być przeznaczona do sprzedaży, w jaki sposób wyłączyć dom mieszkalny?

Całe postępowanie spadkowe składa się z kilku elementów:

  1. Postępowania o stwierdzenie nabycia spadku,
  2. Postępowania podatkowego (rozliczenie podatku od spadku),
  3. Postępowania o dział spadku.

Postępowanie o stwierdzenie spadku wiąże się z niewielkimi opłatami, na przykład za rozpatrzenie sprawy sąd pobiera wpis stały w kwocie 20 złotych. Natomiast podatek od spadku zależy od wartości majątku spadkowego i stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Jednakże nabycie gospodarstwa rolnego jest zwolnione z podatku. Opodatkowaniem podatkiem podlegać będzie więc ewentualnie tylko budynek mieszkalny, a i tu można skorzystać ze zwolnienia w podatku na mocy art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ostatnim etapem, jaki spadkobiercy mogą przeprowadzić, jest dokonanie działu spadku, czyli podzielenie się majątkiem spadkowym. Można to przeprowadzić w drodze postępowania sądowego lub w formie aktu notarialnego. Opłaty zależą od wartości majątku podlegającego podziałowi. Jednak w odróżnieniu od dwóch poprzednich postępowań dział spadku nie jest obowiązkowy, gdyż spadkobiercy, jeżeli taka jest ich zgodna wola, mogą pozostać współwłaścicielami gospodarstwa rolnego (mogą się nie dzielić spadkiem).
W odpowiedzi na drugą część pytania: jeżeli ktoś chce sprzedać część z działki, na której znajduje się budynek mieszkalny, to wówczas konieczne jest dokonanie przez uprawnionego geodetę podziału geodezyjnego działki pod budynkiem. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż jakiejkolwiek nieruchomości nabytej w spadku nie będzie możliwa bez wcześniejszego przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i rozliczenia się z podatku od spadku.

2004-01-01

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajeminne nieruchomości do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Otwockidomy na sprzedaż powiat M. Sosnowieclokale użytkowe na wynajem gmina Przewózlokale użytkowe na sprzedaż gmina M. Nowy Sączdomy na sprzedaż w Wyrwasmieszkania na wynajem w Olszancemieszkania na sprzedaż w Wierzbicku

Deweloperzy

);