Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Dziadkowie byli właścicielami 6 ha ziemi rolnej oraz domu mieszkalnego. Po ich śmierci spadkobiercami został mój ojciec wraz z pięciorgiem rodzeństwa. Postępowanie spadkowe nie zostało wszczęte. Proszę o informację, z jakimi kosztami sądowymi wiąże się przeprowadzenie takiego postępowania. A jeżeli ziemia rolna ma być przeznaczona do sprzedaży, w jaki sposób wyłączyć dom mieszkalny?

Całe postępowanie spadkowe składa się z kilku elementów:

  1. Postępowania o stwierdzenie nabycia spadku,
  2. Postępowania podatkowego (rozliczenie podatku od spadku),
  3. Postępowania o dział spadku.

Postępowanie o stwierdzenie spadku wiąże się z niewielkimi opłatami, na przykład za rozpatrzenie sprawy sąd pobiera wpis stały w kwocie 20 złotych. Natomiast podatek od spadku zależy od wartości majątku spadkowego i stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Jednakże nabycie gospodarstwa rolnego jest zwolnione z podatku. Opodatkowaniem podatkiem podlegać będzie więc ewentualnie tylko budynek mieszkalny, a i tu można skorzystać ze zwolnienia w podatku na mocy art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ostatnim etapem, jaki spadkobiercy mogą przeprowadzić, jest dokonanie działu spadku, czyli podzielenie się majątkiem spadkowym. Można to przeprowadzić w drodze postępowania sądowego lub w formie aktu notarialnego. Opłaty zależą od wartości majątku podlegającego podziałowi. Jednak w odróżnieniu od dwóch poprzednich postępowań dział spadku nie jest obowiązkowy, gdyż spadkobiercy, jeżeli taka jest ich zgodna wola, mogą pozostać współwłaścicielami gospodarstwa rolnego (mogą się nie dzielić spadkiem).
W odpowiedzi na drugą część pytania: jeżeli ktoś chce sprzedać część z działki, na której znajduje się budynek mieszkalny, to wówczas konieczne jest dokonanie przez uprawnionego geodetę podziału geodezyjnego działki pod budynkiem. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż jakiejkolwiek nieruchomości nabytej w spadku nie będzie możliwa bez wcześniejszego przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i rozliczenia się z podatku od spadku.

2004-01-01

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemhale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Dębickidomy na sprzedaż powiat Węgrowskidomy na wynajem gmina Gogolinlokale użytkowe na sprzedaż gmina Rokitnodomy na sprzedaż w Piersniedomy na wynajem w Jędrzejówcemieszkania na wynajem w Janiszewie

Deweloperzy

);