Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Porady prawne Porady prawne

Przedawnienie obowiązku podatkowego

Pięcioletni okres przedawnienia zobowiązania podatkowego, jaki wynika z obowiązku podatkowego przy sprzedaży nieruchomości, liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż, bez żadnego wyjątku – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 października 2016 r.

W przedmiotowej sprawie właściciel sprzedał nieruchomość w 2007 r. Jako, że był jej właścicielem mniej niż 5 lat, musiał z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy, chyba że skorzystał ze zwolnienia podatkowego, jakim jest wydanie zarobionej kwoty na własne cele mieszkaniowe. Tak się jednak nie stało i fiskus wszczął postępowanie, jednakże dopiero w 2013 r., pomimo że pismo posiadało datę grudniową z 2012 r. Podatnik twierdził, że doszło do przedawnienia zobowiązania podatkowego z końcem tego roku. Organy obu instancji wskazały, że bieg przedawnienia przerywany jest przez wszczęcie postępowania w sprawie. A termin wszczęcia postępowania przypada jeszcze na rok 2012 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrujący skargę, stwierdził, że zawieszenie biegu przedawnienia wywołuje skutek dopiero od momentu poinformowania uczestnika o toczącym się postępowaniu, a nie przez sam fakt jego prowadzenia. Jednakże doszedł do wniosku, że fakt ten nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie, ponieważ pięcioletni termin przedawnienia należy liczyć nie od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania, tylko od końca dwuletniego okresu, kiedy podatnik miał wydać uzyskane ze sprzedaży pieniądze na własne cele mieszkaniowe.

Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując kasację, wskazał, że pięcioletni termin przedawnienia upłynął z końcem 2012 r. W tych okolicznościach nie można uznać tezy WSA, zgodnie z którą termin przedawnienia trzeba odliczać dopiero po upływie dwóch lat, gdy podatnik mógł przeznaczyć środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. W rezultacie zaistniał siedmioletni termin przedawnienia. Skład orzekający przypomniał generalną zasadę – terminy przedawnienia trzeba interpretować ściśle. Za prawidłowy uznał pogląd WSA, że organy podatkowe nie mogły przerwać biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania, bez informowania o tym podatnika.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt: II FSK 2303/14

2017-01-10

powrót do listy orzecznictw

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Lokale usługowe
Działka na sprzedaż
Osiedle Piltza - Etap III
Villa sento
Arged Spółdzielnia Handlowa...
Marine Hotel *****
Cystersów 26
Osiedle Krakowskie
Prestige City
Oaza Bronowice
Panorama Grabówki
Sand Hotel ****
Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Lokale usługowe

Kraków, Prądnik Biały, ul. Bociana 

Działka na sprzedaż

Kraków, Czyżyny, ul. Sołtysowska  

Osiedle Piltza - Etap III

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Arged Spółdzielnia Handlowa...

Kraków. Gromadzka 46 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Osiedle Krakowskie

Kraków, Łagiewniki, skrzyżowaniu ulic... 

Prestige City

Kraków, Podgórze 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Panorama Grabówki

Grabówki 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 
Super oferta: / poprzednia następna

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Makowskidomy na sprzedaż powiat Radziejowskimieszkania na sprzedaż gmina Kisielicedomy na wynajem gmina Węgrówmieszkania na sprzedaż w Sarnowiemieszkania na sprzedaż w Zadnodzedomy na wynajem w Grocholicach

Deweloperzy