Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Nabycie nieruchomości rolnej w ramach układu

W ostatnim czasie pojawiły się kolejne wątpliwości w związku z możliwością nabycia nieruchomości rolnych.

Wątpliwość dotyczyła nabycia udziału nieruchomości rolnej w ramach układu zawartego z wierzycielami. Notariusz odmówił dokonania czynności notarialnej zwracając uwagę na to, że nabywca udziałów nie jest rolnikiem.

Zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Ustawa przewiduje wyjątki od wyżej wymienionej reguły. Jednym z takich wyjątków jest art. 2a ust. 3 pkt 4) zgodnie z którym powyższa reguła nie dotyczy nieruchomości rolnych nabytych w postępowaniu restrukturyzacyjnym w ramach postępowania sanacyjnego. Na gruncie wymienionych przepisów pojawiło się zagadnienie prawne, które trafiło do Sądu Najwyższego.

Pytanie brzmiało: czy do przeniesienia własności nieruchomości w wykonaniu układu przyjętego przez wierzycieli i zatwierdzonego przez sąd postanowieniem wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości przed dniem 30 kwietnia 2016 r., a które stało się prawomocne po tym dniu, stosuje się ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych wnikające z art. 2a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego?

Ponadto w przypadku odpowiedzi pozytywnej, powstała wątpliwość, czy wyłączenie zastosowania ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnej w przypadku nabycia nieruchomości rolnej w ramach postępowania restrukturyzacyjnego w ramach postępowania sanacyjnego ma zastosowania również do nabycia nieruchomości rolnej w toku postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu, prowadzonego nadal po wejściu w życie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Należy tu zauważyć, że wyżej wymieniona ustawa w miejsce postępowania naprawczego wprowadziła postępowanie restrukturyzacyjne.

Sąd Najwyższy podjął uchwałę o treści: ​Ograniczenia obrotu nieruchomościami rolnymi przewidziane w art. 2a ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego w brzmieniu ustalonym, nie mają zastosowania do przeniesienia własności nieruchomości w wykonaniu układu przyjętego przez wierzycieli i zatwierdzonego przez sąd postanowieniem wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości przed dniem 30 kwietnia 2016 r., które stało się prawomocne po tym dniu.

Uchwała Sądu Najwyższego z 30 stycznia 2019 r., sygn. akt III CZP 79/18

Krzysztof Janowski, radca prawny

2019-04-01

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażdziałki do kupieniadomy na sprzedaż powiat Opatowskilokale użytkowe na wynajem powiat Gołdapskidomy na wynajem gmina Jonkowodomy na wynajem gmina Głogówmieszkania na wynajem w Florianowiemieszkania na wynajem w Porzowiemieszkania na wynajem w Wilkowie

Deweloperzy

);