Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Styl nowoczesny w budownictwie

Po trwającej przez lata modzie na domy tradycyjne, coraz więcej inwestorów planujących budowę,poszukuje projektów o nowoczesnej stylistyce. Ich koncepcja wymarzonego domu jest często weryfikowana przez plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Kwestią sporną okazuje się z reguły dach. Plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy określają kąt spadku połaci w granicach 30–45° i najczęściej nie dopuszczają możliwości zaprojektowania dachu płaskiego, z którym kojarzony jest wciąż nowoczesny dom.

Projekt domu Ametyst
Projekt domu Ametyst © MTM STYL

Do niedawna w Polsce przeważały tradycyjne domy jednorodzinne. Cechami charakterystycznymi takich obiektów były: dwuspadowe dachy o kącie nachylenia ok. 38-45° oraz dwie kolumny podkreślające wejście do domu. Można zaryzykować tezę, iż wykształcił się „narodowy styl” reprezentatywny dla większości podmiejskich osiedli mieszkaniowych powstałych na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. w promowaniu takiej zabudowy niemały udział mają lokalne urzędy. Decyzje o warunkach zabudowy czy też zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego narzucają bowiem inwestorom wielkość budynku, kąty nachylenia połaci dachu oraz sposób kształtowania bryły obiektu. Tym samym wywierają wpływ na charakter architektoniczny przyszłych domów.

Cechy nowoczesnego budynku

Dom współczesny kojarzony jest przede wszystkim z nowoczesną bryłą. To obiekt ze szkła i betonu nawiązujący do wzorców ukształtowanych przez dzieła architektoniczne epoki modernizmu i do cech ją charakteryzujących, takich jak płaski dach czy okna wstęgowe. Inwestor zamierzający zrealizować obiekt nowoczesny, chcąc postępować zgodnie z wytycznymi planistycznymi lub tymi zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy bądź zagospodarowania, ma trudne zadanie. z jednej strony ograniczają go założenia, które preferują taki, a nie inny rodzaj zabudowy, z drugiej indywidualne oczekiwania, co do nowoczesności architektury.

Dlatego architekci próbują zmienić sposób myślenia o domu nowoczesnym. Projektują budynki, które spełniają kryteria stawiane przez wytyczne urbanistyczne (np. kąt nachylenia dachu 38–45°) i jednocześnie zawierają elementy, kojarzące się ze współczesną architekturą mieszkaniową. Ważne jest tu podejście do detalu architektonicznego, na pozór tylko luźne łączenie elewacyjnych materiałów wykończeniowych szkła i metalu z tradycyjnym kamieniem i drewnem. Bryła takich domów jest prosta, sześcian parteru nakryty dwuspadowym dachem (to ukłon w stronę tradycji), układ funkcjonalny prosty i czytelny. Projekty tego typu spełniają wszystkie kryteria dla domów jednorodzinnych zawarte w prawie, a przy tym nie burzą krajobrazu osiedli mieszkaniowych, a jedynie zmieniają stereotypowe spojrzenie na dom. Współczesny dom nowoczesny, z uwagi na duże zainteresowanie tego typu projektami, już niedługo może stać się alternatywą dla domów z dwoma kolumienkami przy wejściu.

Projekt domu Onyks 2
Projekt domu Onyks 2 © MTM STYL

Po latach niełaski powraca moda na dom z dwiema pełnymi kondygnacjami. Willa XXI wieku nie ma nic wspólnego z dużą szarą „kostką”. Współczesny budynek z płaskim dachem ma ciekawą bryłę, funkcjonalny układ wewnątrz i niebanalne, nowoczesne elewacje.

Więcej informacji na temat trendów w budownictwie w artykule "Nowoczesna architektura"

Z uwzględnieniem energooszczędności

Projekt domu Orbita
Projekt domu Orbita © MTM STYL

Nowoczesny dom, oprócz atrakcyjnej i ponadczasowej stylistyki, powinien cechować się funkcjonalnością i optymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Dla inwestorów znaczenie mają również późniejsze koszty eksploatacji budynku. Dlatego wobec rosnących cen za energię, planując budowę nowoczesnego lokum, warto pomyśleć o projekcie stworzonym z uwzględnieniem głównych zasad energooszczędności. Budynek powinien charakteryzować się zwartą, prostą bryłą z dwuspadowym dachem, a także odpowiednią grubością warstwy izolacyjnej. Istotne znaczenie ma zastosowanie urządzeń i rozwiązań redukujących zużycie energii oraz wpływających na komfort użytkowania. Przykładowe elementy techniczne takiego domu to chociażby: rekuperator, solar, kominek z płaszczem wodnym czy pompa ciepła. Ich stosowanie sprawia, że budynek staje się stechnicyzowaną „maszyną do mieszkania”. w tym kontekście postulat czołowego modernisty XX w. — Le Corbusiera — został spełniony dopiero w dzisiejszych czasach.

Kreator-projekty 03/2012
artykuł pochodzi z kwartalnika
Kreator Projekty wydanie 03/2012
więcej o kwartalniku czytaj na
Kreator Projekty.pl

Współczesny inwestor chce mieszkać w domu funkcjonalnym, dlatego poszukując projektu, docenia nie tylko walory estetyczne domu. Dużo uwagi poświęca praktyczności rozwiązań, ceni prostotę i skrupulatnie liczy koszty inwestycji. Wybiera nowatorskie energooszczędne rozwiązania, aby mieć realny wpływ na koszty eksploatacji budynku.

arch. Maciej Matłowski
Biuro Projektów MTM Styl

Źródło: |

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Przeczytaj dodatkowo

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniagaraże na wynajemlokale użytkowe na wynajemdomy na wynajem powiat Grodziskidomy na sprzedaż powiat Zawierciańskimieszkania na sprzedaż gmina Ostrowitemieszkania na sprzedaż gmina Puszczykowomieszkania na sprzedaż w Morzemieszkania na wynajem w Miętniemieszkania na sprzedaż w Władzimirów

Deweloperzy

);