Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zwolnienie z podatku dochodowego

Zwolnienie z podatku dochodowego

Niezbędnym warunkiem do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości jest wydatkowanie ceny sprzedaży na swój cel mieszkaniowy.

Podatnik realizujący zwolnienie poprzez zakup lokalu mieszkalnego ma dążyć, aby w nim zamieszkać, ale przepisy nie określają kiedy i jak długo ma go użytkować. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie dojdzie do realizacji celu mieszkaniowego w przypadku, gdy podatnik nabędzie lokal, ale z różnych powodów zamieszka w nim dopiero po upływie określonego czasu. W takim przypadku prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika także okoliczność, że przez jakiś czas lokal ten będzie oddany w używanie innej osobie – wynika z interpretacji indywidualnej z 09.02.2018 r. sygn.akt 0115-KDIT2-3.4011.78.2017.2.KP.

Odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło, nabycie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Jednak zwolnione z niego są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w okresie 2 lat, liczonych od końca roku podatkowego, kiedy nastąpiło odpłatne zbycie.

Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się między innymi koszty poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. Ważne, aby obiekt leżał w granicach państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub w innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. Zasadzie podlega także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu czy też udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem. Przepisy obejmują również nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Niezbędnym warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie otrzymanego przychodu na własne cele mieszkaniowe określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że celem wnioskodawcy jest dążenie, aby zamieszkać w nowym lokalu. Przepisy prawa podatkowego nie określają kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie dojdzie do realizacji celu mieszkaniowego w przypadku, gdy podatnik nabędzie lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym z różnych powodów zamieszka po upływie określonego czasu np. kilku miesięcy. W takiej sytuacji prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika okoliczność, że przez kilka miesięcy lokal ten będzie oddany w nieodpłatne używanie.


 

Źródło: KRN.pl | 2018-02-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
CHE162PI47
Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
Budynek mieszkalny przy ul....
Przetarg nieruchomości...

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 
Super oferta: / poprzednia następna