Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zwolnienie z podatku dochodowego

Zwolnienie z podatku dochodowego

Niezbędnym warunkiem do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości jest wydatkowanie ceny sprzedaży na swój cel mieszkaniowy.

Podatnik realizujący zwolnienie poprzez zakup lokalu mieszkalnego ma dążyć, aby w nim zamieszkać, ale przepisy nie określają kiedy i jak długo ma go użytkować. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie dojdzie do realizacji celu mieszkaniowego w przypadku, gdy podatnik nabędzie lokal, ale z różnych powodów zamieszka w nim dopiero po upływie określonego czasu. W takim przypadku prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika także okoliczność, że przez jakiś czas lokal ten będzie oddany w używanie innej osobie – wynika z interpretacji indywidualnej z 09.02.2018 r. sygn.akt 0115-KDIT2-3.4011.78.2017.2.KP.

Odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło, nabycie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Jednak zwolnione z niego są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w okresie 2 lat, liczonych od końca roku podatkowego, kiedy nastąpiło odpłatne zbycie.

Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się między innymi koszty poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. Ważne, aby obiekt leżał w granicach państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub w innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. Zasadzie podlega także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu czy też udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem. Przepisy obejmują również nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Niezbędnym warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie otrzymanego przychodu na własne cele mieszkaniowe określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że celem wnioskodawcy jest dążenie, aby zamieszkać w nowym lokalu. Przepisy prawa podatkowego nie określają kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Tym samym brak jest podstaw do stwierdzenia, że nie dojdzie do realizacji celu mieszkaniowego w przypadku, gdy podatnik nabędzie lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym z różnych powodów zamieszka po upływie określonego czasu np. kilku miesięcy. W takiej sytuacji prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika okoliczność, że przez kilka miesięcy lokal ten będzie oddany w nieodpłatne używanie.


 

Źródło: KRN.pl | 2018-02-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Domy Piltza 16
Willa Słowicza
Oaza Bronowice
Wynajem pomieszczeń biurowych...
Sand Hotel ****
Budynek mieszkalny przy ul....
Enklawa Białowieska

Domy Piltza 16

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażdziałki na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Zgorzeleckilokale użytkowe na wynajem powiat Kieleckidomy na sprzedaż gmina Kadzidłolokale użytkowe na sprzedaż gmina Porajdomy na wynajem w Zalasiedomy na sprzedaż w Smolne Piecedomy na sprzedaż w Zaborowie Drugim

Deweloperzy