Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zakup mieszkania krok po kroku (cz. II)

Zakup mieszkania krok po kroku (cz. II)

Aby stać się szczęśliwym właścicielem nowego mieszkania nie wystarczy podpisać umowę z deweloperem. Na zadowolenie wpłynie przede wszystkim to, czy nasze oczekiwania zostały spełnione.

Podpisanie umowy z deweloperem to tylko początek finalizacji zakupu mieszkania. W kolejnej części artykułu Zakup mieszkania krok po kroku (cz. I) podpowiadamy m.in., jak przygotować się do odbioru lokalu oraz co ułatwi nam przeprowadzić pomyślną negocjację z inwestorem.

 

Negocjacje z deweloperem

Jednym z najistotniejszych czynników, jakie sprawiają, że decydujemy się na dane mieszkanie bądź nie, jest cena. O wysokości stawki za metr kwadratowy warto porozmawiać z deweloperem, który zawsze może zgodzić się na jej obniżenie. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zaważyć nie tylko na naszym domowym budżecie, ale także znacząco wpłynąć na końcowy wystrój 4 ścian, a czasami nawet na niższą sumę kredytu hipotecznego.

Rozmowy o finansach należą do jednych z najtrudniejszych pertraktacji, ponieważ każda ze stron na szali kładzie swoje pieniądze. Podstawą do przystąpienia do negocjacji jest znajomość oferty konkurencji – najważniejsze w tym zakresie będzie zorientowanie się po pierwsze w cenie za metr kwadratowy. Kolejno należy przeanalizować, co zawiera się w stawce: czy wliczone w nią zostały komórka lokatorska, miejsce postojowe itp., ile pokoi mieści się na danej powierzchni i porównać jak te kwestie rozwiązują pozostali deweloperzy,. W tym miejscu musimy sobie również odpowiedzieć na pytanie, na jakim metrażu zależy nam w przypadku poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli będziemy porównywać 2 mieszkania o takiej samej liczbie metrów kwadratowych, może okazać się, że deweloper A proponuje dużą kuchnię i o połowę mniejszą łazienkę, natomiast deweloper B odwrotnie. Wtedy musimy podjąć decyzję, co jest dla nas ważniejsze. Odnosi się to do pierwszych kroków towarzyszących wybieraniu mieszkania – ustaleniu priorytetów i określeniu oczekiwań. Proces ten jest o tyle istotny, że ułatwi nam precyzyjny wybór oferty, która najlepiej odpowie na nasze potrzeby i ułatwi eliminację mniej korzystnych dla nas opcji.

W trakcie negocjacji, oprócz argumentów merytorycznych takich jak stosunek metrażu do ceny, spotykamy się z racjami subiektywnymi – kwestie estetyczne czy indywidualne preferencje. Co prawda będą to narzędzia perswazyjnie słabsze, ale równie istotne. O skłonności dewelopera do udzielenia rabatów mogą decydować wyniki sprzedażowe danej inwestycji – z reguły trudniej jest wynegocjować cenę dla ostatnich mieszkań, choć bywa i tak, że np. ze względów formalnych, sprzedający zechce jak najszybciej zakończyć cały proces inwestycyjny i zgodzi się na zaproponowane przez nas warunki. Im pozycja dewelopera na rynku silniejsza, zainteresowanie inwestycją większe, tym trudniej będzie przekonać go do odpowiadającej nam stawki. W takim wypadku pozostają jeszcze warianty ostatniej szansy. Spróbujmy porozmawiać o nieodpłatnej przebudowie, jeśli uważamy, że udoskonaliłaby ona naszą mieszkaniową przestrzeń, zaproponujmy przydzielenie większej piwnicy lub wydłużenie terminu płatności. Może uda się wynegocjować komórkę lokatorską lub miejsce w parkingu w cenie, jeżeli nie są jeszcze wliczone? Pamiętajmy, że im lepiej przygotujemy się to tego typu spotkania, im więcej argumentów będziemy mieć w zanadrzu, tym nasze szanse na osiągnięcie celu wzrastają i umacniają naszą pozycję.

 

W gotowości do formalności

Po intensywnych dążeniach do znalezienia oferty, która najpełniej sprosta naszym oczekiwaniom i dokonanym wyborze, nadchodzi czas wstępnego zwieńczenia poszukiwań, czyli moment podpisania umowy przedwstępnej. Dokument ten, będący rodzajem aktu notarialnego, przynosi korzyści obydwu stronom. Dla dewelopera jest to gwarancja popytu na przedsięwzięcie, wymagana przez bank kredytujący inwestycję, a dla nas stanowi pisemną rezerwację danego mieszkania. Oprócz korzyści niesie ze sobą również zobowiązania finansowe, które mogą przybierać 2 formy. Obowiązek płatniczy nabywcy będzie wymagał wpłacenia zadatku lub zaliczki. W przypadku opcji pierwszej, po zerwaniu umowy przez kupującego, staje się ona kosztem bezzwrotnym. W momencie, gdy z porozumienia wycofa się deweloper, na konto klienta wpłynie dwukrotność uiszczonej sumy. Korzystniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawarcie w umowie adnotacji o zaliczce, ponieważ w razie zerwania umowy, podlega ona całkowitemu zwrotowi, bez ponoszenia dodatkowych konsekwencji.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-03-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Budynek mieszkalny przy ul....
Przetarg nieruchomości...
Oaza Bronowice
CHE162PI47
Sand Hotel ****
Apartamenty Lema

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 
Super oferta: / poprzednia następna

Deweloperzy