Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Warszawskie Kamienice: Dom Szewców z historią w tle

Kamienica położona przy ul. Wąskiego Dunaju 10 znana jako kamienica Rokicińska i Dom Szewców.
Kamienica położona przy ul. Wąskiego Dunaju 10 znana jako kamienica Rokicińska i Dom Szewców.

Kamienica Rokicińska usytuowana na rogu Wąskiego Dunaju 10 i Szerokiego Dunaju 2 zachwyca swą elewacją. Jak przystało na Dom Szewców, na fasadzie znalazły się sceny przedstawiające dawne życie warsztatów szewskich. Kamienica została zniszczona podczas II wojny światowej, następnie ją odbudowano. Czy odzyskała swój dany blask?

Wąski Dunaj 10 – historia pięknej kamienicy Rokicińskiej

Warszawska kamienica położona przy ul. Wąskiego Dunaju 10 (narożnik Szerokiego Dunaju 2) znana jest pod nazwą kamienicy Rokicińskiej oraz Domu Szewców. Był to dom cieśli Michała Rokitki wzmiankowany w 1509 roku. W latach kolejnych mieszkał tutaj również Stanisław Kolakowski, doktor fizyki i medycyny.

Na początku XVI wieku wzniesiona została kamienica murowana. Miała ona fasadę od ul. Wąskiego Dunaju. Od ul. Szerokiego Dunaju znajdowało się podwórko. Najprawdopodobniej budynek był piętrowy. Niestety, kamienica spłonęła przed 1618 rokiem. Wówczas trafiła w ręce cechu szewców i została odbudowana.

Większą przebudowę przeprowadzono pod koniec XVII wieku lub na początku XVIII wieku. Wówczas to budynek został przedłużony na całą głębokość działki. Kamienica zyskała trzyosiową fasadę oraz ośmioosiową elewację od strony ul. Szerokiego Dunaju.
Na początku XVIII wieku kamienica Rokicińska ponownie trafiła do prywatnego właściciela – Walentego Sitowskiego, a następnie Jana Chryzostoma Kostrzębskiego. Przez cały ten czas parter budynku zajmowały jatki szewskie.

Kolejna znacząca rozbudowa miała miejsce w 1782 roku. Kamienica zyskała dodatkową kondygnację, a obie jej elewacje ujednolicono. Pod koniec XVIII wieku stała się własnością Zgromadzenia Szewców Warszawskich.

W 1944 roku budynek został zniszczony. Zachowały się jedynie piwnice oraz elewacje ze strony gzymsu wieńczącego. W latach kolejnych, do 1954 roku, kamienica Rokicińska była odbudowywana. Za projekt w tym czasie odpowiedzialny był Tadeusz Żurkowski. Czterokondygnacyjny budynek zachował układ parteru, pozostałe wnętrza zostały zaprojektowane na nowo. Z zewnątrz jej wygląd pozostał zbliżony do tego z czasów sprzed zniszczenia.

Kamienica przy ul. Wąskiego Dunaju 10 od końca XVIII wieku pozostaje w rękach cechu szewców.


Wyjątkowa elewacja kamienicy Rokicińskiej

Klasycystyczna elewacja kamienicy Rokicińskiej uznawana jest za jedną z ciekawszych na Starówce. Mimo to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na budynku znajdują się ilustracje przedstawiające proces produkcji butów (figuralny sgraffit). Nic tak nie podkreśla charakteru Domu Szewców, jak sceny rodem z warsztatu szewskiego. Zostały one wykonane w 1954 roku.

Od strony ul. Wąskiego Dunaju fasada jest trzyosiowa. Charakteryzuje ją boniowane przyziemie oraz pionowe pasy. Dwa otwory wejściowe utrzymane w kształcie prostokątów z trójkątnymi przyczółkami. Taki sam przyczółek można również zauważyć nad środkowym oknem na pierwszym piętrze.

Od strony ul. Szerokiego Dunaju elewacja jest ośmioosiowa. Znajdują się na niej pionowe wklęsłe płyciny (niegdyś były wypukłe) pomiędzy przęsłami. Wyróżnikami są również opaski kordonowe. Okna wyższych kondygnacji oraz gzyms wieńczący zostały wykończone tak samo, jak na fasadzie. Budynek pokrywa dach trójspadowy.


Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych – Dom Szewców obecnie

Obecnie wewnątrz kamienicy Rokicińskiej znajduje się Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego. Zostało ono otwarte w styczniu 1973 roku. Misją muzeum jest pokazanie, jak była zorganizowana praca w warsztatach rękodzielniczych obrabiających skórę.

W budynku znajdują się dwa warsztaty – szewski i rymarski. Wewnątrz można znaleźć narzędzia, które były wykorzystywane w XIX wieku. Ponadto na zwiedzających czekają obrazy pokazujące wnętrza warsztatów w XV-XX wieku oraz Status Cechu Rymarzy podpisany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jak przystało na Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych, nie może tu również zabraknąć wyrobów skórzanych m.in. pozyskanych podczas badań archeologicznych prowadzonych podczas odbudowy Starówki. Ciekawym atrybutem są miniaturki obuwia noszonego w pierwszej połowie XX wieku.

Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych mieści się w kamienicy Rokicińskiej. Jest to miejsce mocno związane z historią warsztatów rękodzielniczych. Warto zwrócić uwagę, chociażby na ciekawą elewację ozdobioną scenami z życia szewców. W wolnej chwili warto poświęcić nieco czasu na zwiedzenie znajdujących się w budynku ekspozycji.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-09-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

SUSAN BENSON ⋅ 08-10-2021 | 09:33

Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Deweloperzy

);