Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sąsiad bliżej

Sąsiad bliżej

Polskie prawo budowlane umożliwia odstąpienie od warunków techniczno-budowlanych w przypadku budowy domu w pobliżu sąsiedniego domu.

Polskie prawo budowlane umożliwia odstąpienie od warunków techniczno-budowlanych w przypadku budowy domu w pobliżu sąsiedniego domu. Taką decyzję może podjąć starosta upoważniony przez ministra infrastruktury. Właśnie tego zagadnienia będą dotyczyć wkrótce pojawiające się zmiany, które zmodyfikują dotychczasowe zasady dotyczące prawidłowych odległości pomiędzy budynkami mieszkalnymi. Prace w tej sprawię podjęło już Ministerstwo Infrastruktury.

Jakie zmiany?
 
Planowana jest nowelizacja przepisów, które odnoszą się do wyjątków w warunkach techniczno-budowlanych dotyczących budynków mieszkalnych. Projekt zostanie najprawdopodobniej przedłożony środowisku budowlanemu, aby poddać go dyskusji oraz ewentualnej krytyce. Proponowane zmiany zakładają podział warunków techniczno-budowlanych na dwie kategorie: obligatoryjne i fakultatywne.
 
Pierwsze dotyczyć będą: stref pożarowych, dostępności dla osób niepełnosprawnych, instalacji elektrycznych oraz gazowych. Natomiast drugie opierać by się miały o księgę zasad technicznych przeznaczoną dla projektantów. Podejmowaliby oni decyzje dotyczące wykorzystywania norm, a jednocześnie zajmowaliby się precyzowaniem kwestii odległości pomiędzy budynkami.
 
W skład zmian wejdzie prawdopodobnie przeniesienie zapisów związanych z zagospodarowaniem działki. Z rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002r., odnoszącego się do warunków technicznych, jakim mają odpowiadać budynki, trafią one do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W praktyce oznacza to, że kwestie te regulowałyby gminy w ramach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Brak takiego planu stałby się przyczyną podejmowania decyzji w oparciu o zgodę urbanistyczną.
 
Dzisiejsza praktyka
 
W obecnej sytuacji na odstępstwo należy posiadać zgodę starosty bądź prezydenta miasta na prawach powiatu. By ją otrzymać konieczne jest złożenie wniosku do starosty (prezydenta), który by móc jej udzielić musi wystąpić o upoważnienie do ministra infrastruktury. Minister może odmówić udzielenia upoważnienia.
 
Realia
 
Większość wniosków wśród których dominują te dotyczące usytuowania budynku na działce, jest rozpatrywana w sposób pozytywny. Mowa o budynku, który właściciel chce rozbudować tak, że będzie on stał bliżej granicy posesji sąsiadującej. Specjaliści dodają, że obowiązkowe powinny być wyłącznie warunki techniczne dotyczące bezpieczeństwa. Jako bolączkę polskich przepisów przytacza się nie uwzględnianie przez nie bardzo wielu nowości jakie pojawiają się w branży budowlanej.
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2011-02-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażdziałki na wynajemhale i magazyny do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Chełmińskidomy na wynajem powiat Ostrzeszowskimieszkania na sprzedaż gmina Kamienicadomy na sprzedaż gmina Kuślindomy na sprzedaż w Miłukachmieszkania na sprzedaż w Ostrówkudomy na wynajem w Szczytniku

Deweloperzy

);