Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Polacy chcą, by ich mieszkania były bardziej eko. Szykuje się rewolucja na rynku nieruchomości?

Polacy chcą, by ich mieszkania były bardziej eko
Polacy chcą, by ich mieszkania były bardziej eko.

Ekologiczne budownictwo już dawno przestało być ekstrawagancją. Zielone certyfikaty funkcjonują w inwestycjach komercyjnych oraz biurowych, a ekologiczne trendy skutecznie rozprzestrzeniają się na sektor nieruchomości mieszkaniowych. Badania pokazują, że nabywcom mieszkań zależy na tym, deweloperzy byli bardziej eko i chcą, by wymogi te zostały usankcjonowane prawnie. Czy oznacza to rewolucję na rynku?

Badania przeprowadzone przez UCE Research i Studio4Space wyraźnie pokazują, jak zmienia się podejście konsumentów do zakupu nieruchomości. Zdecydowana większość z nich przywiązuje wagę do ekologicznych oraz zdrowotnych aspektów inwestycji, a ponad połowa chce wprowadzenia przepisów obligujących deweloperów do częstszego budowania z ekologicznych materiałów.

 

Komu zależy na ekologii w budownictwie?

UCE Research i Studio4Space przeprowadziły sondaż, z którego wynika, że aż 50,2 proc. badanych uważa, że deweloperzy powinni budować nieruchomości mieszkaniowe z ekologicznych materiałów, w tym również tych pochodzących z recyklingu. Przeciwnego zdania było 22,9 proc. badanych, natomiast pozostali nie mieli jasno określonego zdania na ten temat.

Badania te są dość zaskakujące, szczególnie jeśli zestawimy je z danymi GUS, mówiącymi że Polacy raczej niechętnie korzystają z ekologicznych rozwiązań we własnych inwestycjach. Być może jest to jednak kwestia wyższych kosztów, które musieliby ponosić samodzielnie. Dr Bartosz Dendura z Pracowni Architektonicznej Studio4SPACE uważa również, że wynika to z braku niezbędnej wiedzy oraz dostępu do specjalistów.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że największą grupę zwolenników tego typu przepisów są osoby w przedziale wiekowym 75-80 lat oraz mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości.

- Moim zdaniem, wysokie poparcie wyrażone przez seniorów i mieszkańców mniejszych ośrodków wynika z tego, że te grupy nie mają przed sobą wizji kupna mieszkań w największych polskich miastach, założenia rodziny i wiązania się kredytem na kolejne 30 lat – ocenia w rozmowie z propertynews.pl Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Czy ekologiczne budownictwo podniesie ceny mieszkań?

Deweloperzy już teraz muszą zwracać uwagę na to, z czego budują, szczególnie jeśli chcą korzystać z dostępu do zrównoważonego finansowania. Przepisy unijne wymagają od nich m.in. używania materiałów, które podlegają recyklingowi.

Jeśli przepisy zostałyby jeszcze bardziej zaostrzone, mogłoby to wpłynąć na wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, które już teraz są w Polsce bardzo wysokie. Raczej nie byłyby to jednak znaczące podwyżki.

- Można się spodziewać, że wysoki popyt na ekomateriały zwiększy konkurencję wśród ich producentów, a to z kolei ograniczy znaczne podwyżki cen. Poza tym różnica w kosztach budowy z wykorzystaniem ekomateriałów a bez ekoproduktów wynosi obecnie tylko około 5 proc. – ocenia Bartosz Dendura.

Z pewnością należy się spodziewać, że w kolejnych latach ekologiczne, zrównoważone budownictwo będzie odgrywało coraz większą rolę, zarówno w Europie, jak i w Polce, warto więc już dziś stawiać na tego typu rozwiązania.

Źródło: KRN.pl | 2024-01-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);