Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nietypowe kształty mieszkań - tak czy nie?

Nietypowe kształty mieszkań - tak czy nie?
Projekt: buKa design

Niestandardowa architektura wnętrz przyczynia się do wielu problemów aranżacyjnych. Inwestorów zachęcają jednak korzystne ceny.

Współczesna architektura rzuciła nowe światło na budownictwo mieszkaniowe. Zaczęto kłaść większy nacisk na innowacyjność formy. Swobodny rzut zaowocował nietypowym układem ścian oraz nietuzinkową aranżacją wnętrz. Prosty, geometryczny plan domu nie wymaga skomplikowanych działań dekoracyjnych. Każdy, bez pomocy specjalisty, mniej lub bardziej efektywnie zagospodaruje taką przestrzeń. Niemniej jednak, coraz częściej spotykamy domy, których forma odbiega od standardowej, prostokątnej kompozycji.

Nie wszystko złoto, co się świeci

Zdefiniujmy „nietypowe wnętrza” – to przede wszystkim mieszkania/domy oparte na planie pozbawionym kątów prostych. Szczególnie lubiane przez indywidualistów, pragnących cieszyć się wyjątkowym domowym zaciszem. Wnętrza o rzucie wielokąta nieforemnego są sposobem na zaznanie wyzwań dekoratorskich, a zwłaszcza na zażegnanie nudy w mieszkaniu. Nierzadko zdarza się, że takie rozwiązania trafiają nam się przypadkowo, na drodze wynajmu bądź spadku. Niestandardowa architektura wnętrz przyczynia się do wielu problemów aranżacyjnych, dlatego możemy zakupić taką nieruchomość po okazyjnej cenie. Nieumiejętne zagospodarowanie takiej przestrzeni wpływa na zaburzenie poczucia harmonii oraz może optycznie zmniejszyć mieszkanie. Decydując się na udekorowanie naszych czterech kątów na własną rękę, musimy pamiętać o niezbędnych zasadach.

W walce z dysharmonią

Kąty nieproste w przypadku przestronnych wnętrz nie powinny sprawić większych problemów. Natomiast mniejsze metraże mogą przyczynić się do wielu niedogodności oraz niemałych wyzwań dekoratorskich. A jak sobie z nimi radzić?

Najbardziej kłopotliwą kwestią jest ustawienie sprzętów, tak by tworzyły zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny układ. Nie sztuka zakupić mebel i postawić go w dowolnym miejscu. Wszystko musi zostać precyzyjnie przemyślane oraz przystosowane do niestandardowych warunków. Urządzanie nietypowego mieszkania to jak szycie garnituru na miarę. Żadna kuchnia pod zabudowę, znaleziona w pierwszej lepszej sieciówce nie spełni swojej funkcji w naszym wnętrzu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie mebli na wymiar. Taki zabieg można zastosować także w przypadku pozostałych pomieszczeń. Musimy wówczas pamiętać, że nie jest to najtańsza metoda.

Standardowe meble nie sprawdzą się jako elementy uzupełniające narożniki nieproste. Będą znacząco podkreślać ich nierówność, poprzez niedopasowanie do kąta stworzą nieestetyczne dziury. Jeśli mamy do czynienia z małym mieszkaniem, również ustawienie ich na środku ściany okaże się problematyczne, gdyż automatycznie pozbawi nas skromnej już nadto przestrzeni. To, co możemy wówczas zrobić z uniwersalnym wyposażeniem, to stworzyć wypośrodkowaną kompozycję – poprzesuwać meble ku środkowi. Drogę komunikacyjną stworzą nam narożniki, z których i tak nie zrobimy lepszego użytku. Jeśli jednak koniecznie chcemy zaaranżować nasze nieproste kąty, możemy wykorzystać blendę, dzięki której zamaskujemy dziury.

Możemy również „utemperować” charakter nietypowego planu wnętrza poprzez zabiegi wywołujące złudzenia optyczne. Naszym zadaniem będzie odwrócenie uwagi od niestandardowych narożników. Dobrym pomysłem może być urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym. Skupmy się na jego funkcjonalnej stronie, zastanówmy się, co jest nam rzeczywiście potrzebne, a z czego możemy zrezygnować. Nie będzie to proste, zwłaszcza gdy należymy do licznego grona tzw. chomików. Warto mieć na uwadze, że minimalizm nie jest dla każdego, z czasem może okazać się zbyt wymagający i rygorystyczny. Jednak to idealna baza, na podstawie której możemy odciągnąć uwagę od nieregularnych narożników. Wnętrze minimalistyczne jest proste, stonowane, a przede wszystkim pozbawione zbędnej dekoracji. Wprowadzenie nutki ekstrawagancji, w postaci np. współczesnej, kontrastującej mocną barwą rzeźby, idealnie odwróci uwagę od bladych, pustych ścian. Oczywiście taka metoda nie sprawdzi się, gdy umieścimy nasz oryginalny dodatek w pobliżu nieregularnych kątów.

Zadbajmy o to, aby nietypowe narożniki nie skupiały na sobie nadmiernej uwagi. Możemy zrobić to za pomocą odpowiedniego ustawienia sztucznego światła. Mało efektywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie oświetlenia w samym ostrym kącie, natomiast dobrze zamontować naprzeciwko światło punktowe, które optycznie powiększy ten kąt.

Gdy mamy do czynienia z owalnym układem wnętrza (najczęściej jest to jeden z boków, nierzadko przeszklony bądź po prostu wykusz), wykorzystajmy go pod salon albo jadalnię. Możemy pokusić się o zaokrąglany narożnik wypoczynkowy lub okrągły stół z krzesłami.

W przypadku długich i wąskich wnętrz, postawmy na grę efektami optycznymi. Poprzez pomalowanie krótszych ścian ciemniejszym kolorem poszerzymy nasz pokój. Ponadto, pamiętajmy, by wystrzegać się umieszczania wszystkich mebli wzdłuż długiej ściany – podkreślimy wówczas podłużny charakter pokoju. Pomocne może się okazać powieszenie lustra na jednej z dłuższych ścian. Dzięki temu uzyskamy wrażenie poszerzenia pomieszczenia.

Urządzając poddasze, z pewnością natkniemy się na skosy, ograniczające przestrzeń. By wizualnie powiększyć takie wnętrze, musimy racjonalnie zagospodarować najniższą część. Poszukajmy niskiej zabudowy w ciemnym kolorze, która „pogłębi” przestrzeń. Gdy nie przekonuje nas taka opcja, udekorujmy niską ściankę kolankową tapetą w pionowe paski – „podniesiemy” tym samym skos.

„Nietypowe wnętrza” to także pomieszczenia pełne wnęk, ograniczających przestrzeń i tworzących przy tym nieestetyczne dziury. Najprostszym sposobem będzie przearanżowanie wnęk na szafeczki – otwarte bądź zamykane. Innym, niemniej ciekawym patentem jest oświetlenie wnęki. Możemy wówczas zdecydować się na światełka punktowe ulokowane w części górnej bądź dolnej. Prościej – wystarczy umieścić we wnęce zwykłą lampkę stojącą. Stworzymy romantyczną i przytulną atmosferę.

Najmniej lubianą i polecaną kompozycją ścian jest trójkąt. W feng shui to forma niekorzystna, jako bryła nieregularna i niepełna zakłóca przepływ energii. Ostre zakończenie wierzchołka podlega żywiołowi ognia. Należy unikać mieszkań oraz domów zaprojektowanych na planie trójkąta, a jeśli już, to wierzchołki powinny być zwrócone ku górze – według feng shui w stronę pozytywnej energii.

Nietypowe kształty mieszkań to niemałe wyzwania, jednak jak widać, da się je racjonalnie pokonać. Pamiętajmy, że priorytetem podczas urządzania takich pomieszczeń, jest dążenie do harmonii (zakłócanej w niestandardowych wnętrzach planem architektonicznym). Warto wówczas skorzystać ze starej sztuki feng shui, dążącej do osiągnięcia spokoju ducha w mieszkaniu. Zawiera ona w sobie cenne lekcje oraz długoletnie doświadczenia. Trudne, nieustawne mieszkania wymagają równowagi energetycznej, w przeciwnym wypadku bardzo szybko możemy się w nich zagubić. A żaden chaos, na dłuższą metę nie wniesie do naszego życia nic dobrego. Dom może bardzo szybko stać się naszym wrogiem, a to prosta droga, by zapanowała w nim dysharmonia.
 

Źródło: Nr 19/2017 „Krakowski Rynek Nieruchomości” | 2017-11-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

\K. ⋅ 11-12-2018 | 21:55

Kiedy nie wiesz do czego sie przyczepić, przyczep się do tytułu. Powodzenia Sylwek ;]

X ⋅ 12-11-2017 | 07:53

Beznadziejny tytuł

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadziałki na wynajemgaraże na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubańskimieszkania na wynajem powiat Parczewskimieszkania na sprzedaż gmina Nowa Wieś Wielkamieszkania na sprzedaż gmina Niechanowomieszkania na wynajem w Wyszynie Rudzkiejdomy na sprzedaż w Nowej Boćwincedomy na wynajem w Wilamówko

Deweloperzy

);