Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nie tylko klimatyzacja: kilka sposobów na to, jak skutecznie poradzić sobie z upałem w domu

Nie tylko klimatyzacja: kilka sposobów na to, jak skutecznie poradzić sobie z upałem w domu

Klimatyzatory i wentylatory to ratunek w upalne dni. W walce z temperaturą pomóc może też wiele innych trików.

Gdy temperatura przekracza 30 stopni wystarczy kilka dni, aby z półek sklepowych zniknęły urządzenia dające choć trochę wytchnienia. Nie inaczej będzie najpewniej i w tym roku. Choć kapryśne lato kazało nam czekać do przełomu lipca i sierpnia, to upały w końcu do Polski dotarły. Niestety – jeśli wierzyć prognozom IMGW – planują pozostać z nami na dłużej, a temperatura może w cieniu przekroczyć nawet 35 stopni Celsjusza.

1. Włącz klimatyzację jak 150 tysięcy Polaków

Taka aura jest dla wielu nie tylko uciążliwa, ale może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. Takich szczęśliwców może być już nawet ponad 150 tysięcy – wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS. Najbardziej komfortowa klimatyzacja centralna, dzięki której można schłodzić każdy pokój z osobna, to najrzadziej spotykane rozwiązanie. Na tego typu urządzenie zdecydowało się około 25-30 tys. gospodarstw domowych. Koszt instalacji dobrej jakości wraz z montażem dla 2-pokojowego mieszkania to około 5-10 tys. zł.

Problem w tym, że trzeba mieć trochę szczęścia, aby w trakcie najgorszych upałów znaleźć sprawdzoną ekipę do montażu urządzeń. Może się też okazać, że na instalację zgodzić musi się konserwator zabytków, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Bardziej doraźnym rozwiązaniem może być zakup klimatyzatora przenośnego. Jest to najpopularniejsze w Polsce rozwiązanie (zdecydowało się nań 60 proc. użytkowników). Ma ono kilka niekwestionowanych zalet – można go używać bez specjalnych pozwoleń, kupić za relatywnie małe pieniądze (1-2 tys. zł), a do tego po sezonie po prostu schować. Niestety nie brakuje mu też wad. Jest głośny, zużywa dużo energii elektrycznej, ochłodzi ograniczoną powierzchnię przeważnie w granicach od 15 do 30 m, a ciepłe powietrze trzeba odprowadzić na zewnątrz szeroką rurą, co może wymagać otwarcia okna.

2. Wprowadź powietrze w ruch

Nie zawsze jest sens aż tyle inwestować w poprawę klimatu przez kilka dni w roku. Trudno się więc dziwić, że najpowszechniejszym sposobem na ukojenie w trakcie upałów są wiatraki. Rozwiązań jest wiele, ale na szczególną uwagę zasługują – znane z amerykańskich filmów – wiatraki sufitowe. Zasada działania jest banalnie prosta. Mają one wprawiać w ruch powietrze, które opływając ciało pobudza parowanie i przynosi ulgę. Podstawowym plusem jest cena. Stojący wiatrak to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Gdyby ktoś wolał zamontować sobie wiatrak sufitowy, wyda więcej – od niecałych 400 zł do ponad tysiąca. Jest to rozwiązanie cichsze niż przenośny klimatyzator.

3. Zasuń rolety

Nie jest jednak tajemnicą, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego w trakcie relaksu przed klimatyzatorem lub wiatrakiem warto się też zastanowić nad tym, jak nie wpuścić upału do mieszkania. Zaskakująco skutecznym sposobem może okazać się założenie zewnętrznych rolet okiennych. Latem mogą one chronić domowników nie tylko przed wzrokiem sąsiadów i zakusami złodziei, ale też przed słońcem. Warto taką inwestycję rozważyć, ponieważ latem najwięcej ciepła dostaje się do mieszkania właśnie przez okna. Dla porównania, przez dach czy ściany do mieszkania dostawać się może nawet kilkanaście razy mniej ciepła. Jeśli więc nie rolety zewnętrzne, to przynajmniej żaluzje, rolety montowane wewnątrz czy nawet proste zasłonki powinny być nieodzownym minimum w walce z tropikalnymi upałami.

4. Posadź rośliny

Inwestycją, która dopiero za kilka lat da odrobinę ochłody, są rośliny – drzewa, krzewy czy pnącza – gdy tylko urosną odbiją lub zasymilują przynajmniej część promieni słonecznych, które w normalnych warunkach dostałyby się do domu przez okna lub ogrzałyby ściany. Oczywiście jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób mieszkających w domach lub mieszkaniach wyposażonych w ogródek. Posiadacze balkonów mają niestety ograniczone możliwości „zaprzęgnięcia przyrody” do walki z upałem.

strona: [ 1 ] 2 3

Źródło: Open Finance | 2017-08-07

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Osiedle Lawendowa 3
Cystersów 26
Osiedle Klonowe 14
Aleja Zbożowa etap III, IV
Mój Dom Etap IV
Lokale biurowe w centrum...
Słoneczny Zakątek
Inwestycja Imperial Business...
Oaza Bronowice
START Office
Bunscha Park
Marine Hotel *****
Sand Hotel ****
Villa sento

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

Lokale biurowe w centrum...

Kraków, Krowodrza, ul. Świętokrzyska 

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 

Inwestycja Imperial Business...

Kraków, Podgórze, ul. Wadowicka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 

Bunscha Park

Kraków, Dębniki, ul. K. Bunscha 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 
Super oferta: / poprzednia następna