Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Najlepiej sprzedają się używane mieszkania

Najlepiej sprzedają się używane mieszkania

Miniony rok pokazał, że w sektorze nieruchomości trwa pomyślny czas. Liczba transakcji kupna-sprzedaży wciąż wzrasta. Niestety pociąga to za sobą również wyższe stawki za metr kwadratowy.

Z raportu GUS „Obrót nieruchomościami w 2016 r.” wynika, że nowych właścicieli znalazło 195,6 tys. lokali, a wartość z obrotu ukształtowała się na poziomie 45,5 mld zł. Obserwacje ekspertów pokazały, że na przestrzeni lat 2010-2013 mieliśmy do czynienia z sukcesywnym wzrostem sprzedaży nieruchomości, po czym nastąpiło niewielkie obniżenie wyników. Zła passa nie potrwała jednak długo, ponieważ od roku 2015 r. dane związane z transakcjami kupna-sprzedaży regularnie rosną. W 2016 r., w stosunku do poprzedzającego go roku, odnotowano 7,6 proc. wzrost tego typu operacjii.


Dominacja lokali z drugiej ręki

Jak się okazuje, największym popytem cieszyły się lokale z rynku wtórnego, co przełożyło się na ich ilościową i wartościową przewagę względem inwestycji deweloperskich, które stanowiły 38,7 proc. liczby sprzedanych mieszkań i 48,1 proc. ich wartości. W tej grupie nieruchomości nabywcy wykazali największe zainteresowanie lokalami z 3 pokojami, a przedział metrażowy, jaki najchętniej wybierali, ukształtował się w granicach od ponad 40 do 60 mkw. Ich średnia cena wyniosła 192,8 tys., podczas gdy w ujęciu ogólnym, wartość lokali z rynku wtórnego można oszacować na 210,6 tys. Tym samym jest to stawka o 99 tys. zł niższa od cen spotykanych na rynku pierwotnym. Jednocześnie średnia cena 1 mkw. to 3990 zł. W przeliczeniu na wartość 1 mkw. najtańsze okazały się lokale liczące 40-60 mkw. i więcej, za które płacono ok. 3891 zł/mkw., natomiast kupujący mieszkania poniżej tego przedziału, ponosili koszt ok. 4018 zł/mkw.

Niezmiennie stawki różnicowały się w zależności od lokalizacji. Statystycznie, najtaniej można było kupić mieszkanie w województwie lubuskim, przeznaczając na ten cel średnio powyżej 133,2 tys. zł. Najdroższe lokale pojawiły się w ofertach w województwie mazowieckim, gdzie stawka ta była wyższa o 234,6 tys. zł. W czołówce województw z najwyższymi cenami za metr kwadratowy niezmiennie pozostaje Mazowsze, Małopolska oraz Pomorze. Najkorzystniej lokale mieszkaniowe można było kupić w województwach lubuskim, opolskim oraz śląskim.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-11-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Villa sento
Osiedle Klonowe 14

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 
Super oferta: / poprzednia następna