Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Inwestycję, którą jesteśmy zainteresowani można sprawdzić w Rankingu Inwestycji Deweloperskich
Inwestycję, którą jesteśmy zainteresowani można sprawdzić w Rankingu Inwestycji Deweloperskich

Wybór mieszkania nie jest łatwym zadaniem. To nie zakup nowej pary butów, która najwyżej nie będzie pasowała i wymienimy ją na inną. Na co zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? I gdzie szukać sprawdzonych informacji o mieszkaniu, które nas interesuje?

Według badania przeprowadzonego przez jeden z większych portali ogłoszeniowych w 2019 r. wśród osób, które kupiły nieruchomość w ciągu ostatnich 3 lat, niemal jedna czwarta badanych (23 proc.) najbardziej przed nabyciem nowego lokum obawiała się, że decyzja, którą podejmą w kwestii zakupu, okaże się nietrafiona i wkrótce przestanie ono odpowiadać ich oczekiwaniom.

Nie wszystko da się przewidzieć, czasem nawet nie wiadomo, na co powinniśmy zwrócić uwagę, szczególnie, jeśli po raz pierwszy samodzielnie wybieramy miejsce, które na najbliższe co najmniej kilka lat ma się stać naszym domem. Ale i tak najczęściej, dopiero kiedy już zamieszkamy i pożyjemy w mieszkaniu przez dłuższy czas, możemy realnie ocenić, co jest funkcjonalne, a co okazało się problemem w codziennym życiu.

Od kilku tygodni, od kiedy wokół nas szaleje pandemia koronawirusa spędzamy w swoich domach dużo więcej czasu niż kiedykolwiek przedtem. Dla wielu to zapewne pierwsza taka sytuacja, gdy aż tak intensywnie „mieszkamy” w swoich domach. Często niemal 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Kiedy dom staje się jednocześnie centrum życia rodzinnego, szkołą, miejscem odpoczynku, siłownią, gabinetem kosmetycznym a dla niejednego również biurem, może okazać się, że nie wszystko funkcjonuje idealnie.

Dopiero teraz nasze wybory przechodzą prawdziwy test. Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich mieszkań? No co zwrócilibyśmy uwagę przy ich wyborze teraz, gdyby można było cofnąć czas? I czy nawet posiadając już taką wiedzę, wiedzielibyśmy, jak i gdzie szukać sprawdzonej wiedzy o wadach i zaletach kupowanej nieruchomości?

 

Przeczytaj także: Najczęstsze błędy przy zakupie mieszkania

 

Co zazwyczaj przeszkadza nam w naszych mieszkaniach?

Akustyka

Czujemy się jakbyśmy mieszkali z sąsiadem w jednym mieszkaniu. Już na pamięć znamy jego przyzwyczajenia i rytuały: uruchamianie się głośnego ekspresu do kawy o piątej rano, telefon do mamy ze szczegółową relacją dnia o dwudziestej drugiej. Wówczas zaczynamy zastanawiać się, dlaczego przed zakupem nie sprawdziliśmy, jak wygląda akustyka lokalu. Ale czy wtedy wiedzielibyśmy, gdzie to sprawdzić? I o ile kupując nieruchomość z rynku wtórnego, możemy jeszcze polegać na informacjach (oby uczciwych) od sprzedającego, to w przypadku rynku pierwotnego, pozostaje nam opierać się tylko na zapewnieniach dewelopera i reklamie na stronie sprzedawanej inwestycji.

Usterki

Na pierwszym miejscu wśród obaw kupujących, w przytoczonym wyżej badaniu, aż 37 proc. ankietowanych boi się się wysokich, nieprzewidzianych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości, np. powstałych w wyniku konieczności napraw usterek. I to właśnie usterkowość oraz jakość prac naprawczych z nimi związanych jest tym elementem, który warto sprawdzić przed kupnem mieszkania. Gdy naprawa budowlanej fuszerki trwa miesiącami i wymaga coraz wyższych nakładów finansowych, może się to okazać prawdziwą udręką

Otoczenie

Aktualnie, w czasach epidemii bardziej zaczęliśmy doceniać nasze najbliższe otoczenie, dostępność chociażby niewielkich zielonych przestrzeni, z których można na co dzień skorzystać. Szczególnie, jeśli mieszkamy w budynkach wielorodzinnych, w których niestety nie każde mieszkanie ma własny ogród czy przestronny balkon, tereny wspólne oraz ich zagospodarowanie są ważne. Dlatego przed decyzją zakupu danego mieszkania deweloperskiego, zwłaszcza na etapie, gdy wokół powstających bloków widzimy tylko hałdy piachu i sprzęt budowlany, warto sprawdzić dokładniej niż tylko na folderach reklamowych, czego możemy się spodziewać.

Przy zakupie nowego mieszkania nie traktujmy obietnic reklamowych jako czczych słów. Jako klienci wymagajmy, żeby były to rzetelne informacje. Reklama nowej inwestycji przedstawia piękny, duży, wyposażony w bezpieczne urządzenia plac zabaw dla dzieci? Sprawdźmy, czy w poprzednich inwestycjach tego dewelopera podobne deklaracje zostały spełnione. Zastanawiamy się, czy cienka ściana między mieszkaniem, które planujemy kupić, a sąsiadującym z nim lokum wystarczy, aby wyciszyć wszelkie domowe hałasy? Dowiedzmy się, jak to oceniają Ci, którzy już wcześniej kupili mieszkanie w tej firmie deweloperskiej.

Ale jak to zrobić? Gdzie sprawdzić inwestycję, którą jesteśmy zainteresowani oraz samego dewelopera? Czy samodzielnie takie zadanie nie okaże się niemożliwe do wykonania?

 

Ranking Inwestycji Deweloperskich

W takiej sytuacji przydatny może okazać się Ranking Inwestycji Deweloperskich publikowany w dwutygodniku Krakowski Rynek Nieruchomości. Każdy zainteresowany zakupem mieszkania może tu sprawdzić rzetelne i obiektywne informacje na temat nieruchomości deweloperskich w stolicy Małopolski i jej okolicach, uzyskać dane dotyczące dewelopera oraz zapoznać się z opiniami o jego poprzednich realizacjach. W ramach Rankingu Inwestycji Deweloperskich można sprawdzić oceny wystawione przez osoby mieszkające w zrealizowanych już inwestycjach danego dewelopera. Oprócz wymienionych wyżej akustyki mieszkania, usterkowości i ich napraw oraz zadowolenia ze stanu zagospodarowania terenów wspólnych odnoszą się oni także do ogólnej zgodności z obietnicą reklamową dewelopera, jakości obsługi klientów i kontaktu z deweloperem, ale też do poziomu realnych opłat administracyjnych i eksploatacyjnych.

Dzięki temu narzędziu, kupujący ma większą szansę nie dołączyć do grona tych, którzy najbardziej obawiają się, że dokonają złego wyboru przy zakupie mieszkania. 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 8/2020 | 2020-05-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);